top of page

VANDENS DIENA

- antroji tarptautinės ekologinės vaikų stovyklos „Stebim, tyrinėjam, pažįstam“ diena.



Atvykę prie Kupiškio marių, Palėvenėlės kaime, stovyklautojai gavo užduotį - sugauti po tris skirtingus marių pakrantės gyvūnėlius. 
Pievoje laigė įvairiaspalviai drugeliai, ant pakrantės meldų ir ajerų kartas nuo karto nutūpdavo gražūs dideli laumžirgiai, bet sugauti jų nepavyko nė vienam. Vaikai pagavo skruzdėlyčių, įvairaus dydžio žiogelių, įvairių moliuskų, segmentuotų pūkuotų drugių lervų. Artiomui pavyko sugauti vapsvavorį.
Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijos Biologinės įvairovės skyriaus vyresnioji specialistė Renata Ulinskienė apibūdino vaikų sugautus smulkiuosius Kupiškio marių pakrantės gyventojus.
Paaiškino, kad žiogeliai skyriasi dydžiu ir spalva todėl, kad žiogai auga visą vasarą. Suaugusio žiogo sparnai jau būna sukietėję ir tada jie jau svirpia. Žiogai groja šereliais esančiais ant kojų, braukdami jais per sparno kraštus. Ir groja jie tik šiltu oru.
Vaikai turėjo didelę vynuoginę sraigę, kiti - mažučių žemės sraigių, o kažkas buvo sugavęs ir vandens sraigę - kūdrinukę. Mokiniai sužinojo, kad sraigės - pilvakojai, vienalyčiai, mintantys žole gyvūnėliai. Patys gamtai reikalingi kaip maistas.
Specialistės Renatos pamokyti, vaikai, atsigulę ant tilto, marių dugne dar sugavo ir dvigeldžių moliuskų bei dreisenų.
Beata, Tomas, Jovita ir Austėja surengė vynuoginių sraigių lenktynes, žolės lapeliu vis skatindami jas judėti finišo link. Atsibodo žiūrėti į šias lenktynes, nes sraigės šliaužė labai lėtai. Vis dėlto Tomo sraigė pasiekė finišą. 
Artiomas buvo įsitikinęs, kad jo sugautas vapsvavoris yra nuodingas. Specialistė Renata papasakojo, kad Lietuvoje gyvenantys vorai - voras kryžiuotis ir vapsvavoris - yra nenuodingi. Atvirkščiai, jie yra naudingi. Jei išnaikintume vorus, greičiausiai mirtume nuo dizenterijos arba mus užgraužtų uodai. Vorai sumažina kenkėjų – uodų, musių, tarakonų. Jei iš mitybinės grandinės išimtume šiuos gyvūnėlius, dėl uodų negalėtume prieiti nei prie marių, nei prie ežerų.
Paskui vaikai per didinamuosius stiklus stebėjo, kaip prisemtuose vandens dubenėliuose, plaukioja šoniplaukos, voriukai, vandens blakės, vandens čiuožikai, plokščios kirmėlės.
Specialistė parodė, kaip stebimas ir tyrinėjamas vandens telkinio dugnas. Šį įdomų prietaisą išbandė kiekvienas stovyklautojas.
Pamokyti, kaip naudotis žiūronais, vaikai stebėjo mariose plaukiojančius ausuotuosius kragus, gulbes nebyles, didžiąsias antis. Biologė Renata papasakojo, kad Kupiškio marias pamėgo į Raudonąją knygą įrašyti retieji paukščiai - pilkieji garniai ir didieji baltieji garniai.
Atsisveikindama su stovyklos vaikais edukatorė Renata palinkėjo šiems neskubėti, pasižiūrėti žemyn, nes po kojomis esanti kiekviena žolytė turi savo pavadinimą, o smulkieji žemės gyventojai yra nepaprastai įdomūs ir labai reikalingi gamtai. Negalima jų nei trypti, nei kitaip naikinti.


Commentaires


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page