top of page

MENINĖS FOTOGRAFIJOS ŽINOVŲ PATARIMAI MOKINIAMS



Fotografijos šiandien daug, kaip niekada. Niekas nėra net apytiksliai paskaičiavęs, kiek pasaulyje žmonių fotografuoja, kiek kasdien padaroma fotografinių kadrų. Fotografijos mėgėjų kasdien gausėja, nes fotografuojama ne tik senąja analogine fotografijos technika, bet dažniausiai skaitmena: skaitmeniniais fotoaparatais, planšetėmis, mobiliaisiais telefonais. Fotografija – pasakojimas vaizdais, todėl taip noriai dalijamasi nuotraukomis socialiniuose tinkluose, nuotraukos rodomos draugams, klijuojamos į fotoalbumus.
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos 5-9 klasių mokiniai dalyvauja projekte „Kūrybinė laboratorija „Jaunas žmogus XXI amžiuje“. Kauno moksleivių techninės kūrybos centro metodininko Ivano Kuzmino nuotolinėje pamokoje jie sužinojo „Kaip kokybiškai fotografuoti ir kūrybiškai įgyvendinti savo idėją - sukurti menišką fotoseriją“. Paskui atliko praktinę užduotį: fotografavo gamtą, augintinius, savo aplinką ir, sukūrę fotoserijas, siuntė jas žymių fotomenininkų vertinimams. 
Mokinių darbus vertino VDU Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius Romualdas Požerskis, VDU Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros vedėjas dr. Tomas Pabedinskas, Lietuvos fotomenininkų sąjungos meno tarybos narė, tarptautinio konkurso „Jaunas žmogus XXI amžiuje“ 2011 m. GRAND PRIX laimėtoja Milda Kiaušaitė, Rusijos fotomenininkų sąjungos narys Adas Senkauskas.
Kiekvienas jaunasis fotografas gavo po laišką, išsamią jo nuotraukų serijų apžvalgą su vertingais patarimais. 
Mokiniai sužinojo, ką konkrečiai daryti, kad fotografijos žiūrovui „kalbėtų”. Vertintojai akcentavo, kaip svarbu nuotaikai sukurti pasirinkti tinkamą apšvietimą, pasakojimui – rodyti pasirinktus objektus ar fotografijų veikėjus (pvz. naminius gyvūnus) įvairesniais planais (iš toliau ir iš arčiau), pabandyti perteikti nuotraukose siužetą, fiksuoti išraiškingas veiksmo akimirkas. Taip pat svarbu pagalvoti, kuo įdomus ar prasmingas gali būti antrasis fotografijų planas.
Meninės fotografijos tikslas – ne tiesiog fiksuoti faktą, bet vizualinėmis priemonėmis perduoti tam tikrą žinią. Fotomenininkai siūlė pritūpti, padėti kamerą ant žemės, pažvelgti iš vabzdžio pozicijos, įsitikinti, kiek įdomybių galima atrasti įsižiūrėjus iš arčiau.
Daugelis mokinių fotografavo kates. „Katės išties gražūs gyvūnai, tačiau tai jų nuopelnas. Fotografas turėtų stengtis atskleisti jų nuotaikas, charakterius, grakštumą... Tam svarbu stebėti šviesą, jos išryškinamas formas, ieškoti situacijų, kur atsiskleistų gyvūno savitumas, santykis su aplinka ir aplinkiniais. Vėlgi, nepatingėti, pritūpti, pasidairyti iš savo modelių akių lygio – nefotografuoti pakaušių,“ – žėrė mokiniams patarimus patyrę fotomenininkai.
Naudojantiems fotografavimui mobilų telefoną, siūlė nenaudoti artinimo funkcijos, taip vadinamo zoom,o, nes labai stipriai prarandama kokybė. Natiurmorto fotografavime labai svarbi kiekviena detalė, kiekvienas, kad ir mažiausiais daiktas, atsiradęs kadre turi kažką reikšti ir suteikti tam tikros informacijos žiūrovui. Taigi visada reikia pasistengti sužiūrėti, kas papuola į kadrą ir jei ko nereikia patraukti. 
Ir perspėjo, kad skaitmeninėje fotografijoje yra daug informacijos, pvz, nurodyta gyvenamoji vieta, o tai gali būti labai pavojinga.


コメント


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page