top of page

KRIZĖS IŠTIKTŲ ŽMONIŲ PALAIKYMAS



7 tema
Tautos simbolis-tvirtybė

Dabartiniu laikotarpiu visi kalbame apie Ukrainą, jos žmones. Jau nuo pat pirmos klasės mokiniai žino, kaip sunku Ukrainos vaikams, kurie liko šalyje su seneliais ar tėvais. Tie vaikai naktimis girdi sprogimus, praleidžia dienas rūsiuose, ne visi sočiai ir pavalgo. 1 klasės mokiniai dalyvavo piešinių konkurse „Saulė ir taika pasaulio vaikams“, siuntė piešinius į Ukrainą. Lietuvių kalbos pamokoje skaitėme ir nagrinėjome ukrainiečių liaudies pasaką „Kaip žvėrys nuo žiemos bėgo“. Pasakos pabaigoje pasakoma, kad žvėrys po vieną nebūtų nugalėję lokio, vilko ir lapės. Visi drauge naminiai gyvūnėliai kovojo ir pasiekė pergalę. Apibendrinome, kad ir Ukrainoje yra tas pats. Visi turi vieną tikslą- išvyti iš šalies priešus. Ukrainiečiai yra vieningi ir tvirti. Mokiniai dar ir nupiešė pasakos veikėjus. Vaikai žino, kas yra sąžiningumas, pagalbos rankos ištiesimas bėdos ištiktam draugui. Geba pirmokai pasakyti ir užuojautos žodžius.



Birutė Kairienė, 
Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos 1 klasės mokinių mokytoja metodininkė
Palaikantys žodžiai

Su 10 klasės mokiniais rutuliojome temą kelias pamokas, diskutavome ir aiškinomės sąvokų reikšmes bei galimus pagalbos ir palaikymo būdus krizės ištiktiems žmonėms: kas būtų prasminga/reikšminga ir atvirkščiai. Skaitėme straipsnį apie situaciją Ukrainoje bei žiūrėjome Youtube įrašą apie karo pabėgėlių problemas bei kiekvieno žmogaus jausmus tokiose beviltiškose ir sudėtingose gyvenimo situacijose. Mokiniai darė minčių lietų ir tai juos stipriai palietė. Mokiniai svarstė, kokiais žodžiais galėtume jiems pritarti, kuriais rūpinamės ir palaikome. Išdiskutavome raktinius žodžius ir jų svarumą kasdieninėse situacijose, mokiniai sakė pavyzdžių, dalinosi savo patirtimis. Peržiūrėję pavyzdį „Kaspinai Ukrainai“ mokiniai nusprendė padaryti plakatą skirtą Ukrainos žmonėms su palaikančiais žodžiais, kurie jų manymu yra svarbūs ir siunčia socialinę žinutę.



Daiva Jukonė, Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos 10 kl. anglų kalbos mokytoja
Pažintis su Ukrainos kultūra

Su 5 klasės mokiniais dalyvavome nuotolinėje pamokoje apie Ukrainą. Susipažinome su šalies istorija, gamta, patiekalais, „višivanka“. Pabandėme sukurti ukrainietiškų ornamentų. Piešdami kalbėjome apie Kupiškio mieste gyvenančius pabėgėlius iš Ukrainos, klausėmės dainų. Mokinių kūrybinius darbelius perduosime ukrainiečių vaikams, kurie mokosi Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijoje.



Gražina Kigaitė, Kupiškio r. Alizavos pagrindinės  mokyklos 5 kl. etikos mokytoja
Kas yra pabėgėliai ir kaip jiems padėti?

Šiai sąvokai išsiaiškinti prireikė net specialistų pagalbos. Iš pradžių išsiaiškinome, kad pabėgėliai – tai žmonės, kurie dėl karo, smurto, kankinimų, kalinimo, žudymo ir vaiko saugumo priversti bėgti iš savo šalies. Tokių šiandieną yra virš 103 milijonų. Baisiausia, kad pusė pasaulio pabėgėlių yra vaikai. Šiandien žmonės bėga iš Sirijos, Venesuelos, Ukrainos, Afganistano, Pietų Sudano, Rusijos, Tadžikistano. Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos 4 ir 6 klasių mokiniai kūrė istorijas bežodei Issa Watanabe knygai „Migrantai“. 4 klasės mokiniai dalyvavo nuotoliniame susitikime su bežodžių knygų žinove, vaikų literatūros eksperte, knygų apžvalgininke, IBBY Lietuvos skyriaus pirmininke Inga Mitunevičiūte. Mokiniai sužinojo apie Lampedūzos saloje (priklauso Italijai) esančią biblioteką, kurioje daugiausiai pasaulyje bežodžių knygų. Į šią salą valtimis atplaukia žmonės bėgantys nuo blogo gyvenimo iš Afrikos. Jų tarpe daug vaikų ir paauglių. Kad vaikai jaustųsi geriau suaugusieji sugalvojo įkurti bežodžių knygų biblioteką. Tyliosios knygos padeda susikalbėti nemokantiems kalbų žmonėms, nes vaizdus supranta visi. Specialistė papasakojo bežodžių knygų atsiradimo istoriją. Parodė labai įdomių šių knygų pavyzdžių. Pasidalino bežodžių knygų panaudojimo būdais. Atsakė į mokinių klausimus. Alizavos pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniai dalyvavo tiesioginiame prisijungime per Zoom platformą su migracijos specialiste Egle Samuchovaite iš Raudonojo kryžiaus. Migracijos specialistė pasakojo mokiniams, kaip jaučiasi žmonės, kurie priversti bėgti iš savo šalies; kaip pabėgėliai pasiekia saugią šalį; kur ir kaip gyvena, kaip susijungia su savo šeimomis. Pasakojo, kaip vyksta migrantų priėmimas Lietuvoje, kaip pabėgėliams padeda Raudonasis kryžius. Šeštos klasės mokiniai aktyviai dalyvavo pamokoje. Pateikė klausimų, į kuriuos teisininkė išsamiai atsakė. Taika Ukrainoje yra didžiausias visų ukrainiečių, ypač vaikų, troškimas. Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai piešė atvirukus tema „Saulė ir taika pasaulio vaikams“. Piešdami mokiniai kalbėjosi apie baisumus, kuriuos šiandien patiria Ukrainos vaikai. Taiki saulė turi šviesti virš viso pasaulio vaikų galvyčių. Alizavos bibliotekos skaitykloje organizuota mokinių kūrybinių darbelių paroda ir sukurtas filmukas.



Danutė Miknevičienė, Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė

Comments


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page