GAMTOS PAMOKOS ZOOLOGIJOS MUZIEJUJE
Už aktyvią veiklą gamtosaugos srityje Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai buvo paskatinti ekologine ekskursija. 2021 metų „Eko herojams“ Kupiškio r. savivaldybės administracija dovanojo išvyką į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų.
Jau 103 metus gyvuojantis žymiausio Lietuvos gamtininko Tado Ivanausko iniciatyva įkurtas ir jo garbei pavadintas zoologijos muziejus ir mažus, ir didelius kviečia pažinti pasaulio gyvūnijos įvairovę, pamilti ją ir saugoti.
Ekspozicijos pradžią sudarę Leonardo (būsimo profesoriaus Tado tėvo) ir Tado Ivanauskų zoologijos rinkiniai, šiandien išplėsti iki 17 tūkstančių eksponatų, saugyklose saugoma apie 400 tūkstančių vienetų. Siekiant atskleisti gilesnį ryšį su gamtine aplinka, iškamšos pateikiamos naudojant dioramas t.y. modeliais, vaizduojančiais sceną su trimatėmis figūromis.
Gausybė bestuburių! Ir fiksuotų skystyje, ir sausų preparatų. Vieni gražūs, kiti baisūs ir pavojingi. Pamatę šlykščias kirmėles ir išgirdę kokiu būdu ir kokias sunkias ligas jos gali sukelti, tikrai plausime rankas prieš valgį ir negersime vandens iš balos. Ir atminsime, kad didžiausia pasaulio biologinė būtybė – ne mėlynasis banginis, bet didysis koralų rifas.
Net 40 metų jūreivio plaukiojant po visą pasaulį surinkta moliuskų kolekcija. Kiekviena rūšis su savo istorija. Štai, jūrinėje perluotėje aplink įkritusią smiltelę per ilgus metus formuojasi perlas. Kita moliuskų rūšis vadinama jūriniais doleriais. Dar kita išskiria dažus, kuriais senovėje dažydavo popiežiams batus. O kriauklės su nugludintu lyg nulakuotu paviršiumi buvo naudojamos kaip piniginis vienetas.
Vabzdžių ekspozicijos salėje - unikali 2773 Lietuvos drugių kolekcija. Kolekciją paruošė pirmasis zoologijos muziejaus entomologas Alfonsas Palionis. Įspūdingi didžiausi pasaulio vabzdžiai – vabalai Galiotas ir Atlasas, gigantiškoji gyvalazdė, didžiausias drugys Agripina. Daugybė įvairiausių įmantriausių vabaliukų bei musyčių ir visi jie labai reikalingi gamtai, nes yra jos švarintojai.
Paukščių ekspozicijoje ne tik paukščių iškamšos, bet ir pačių įvairiausių rūšių kiaušiniai, nuo miniatiūrinio kolibrio iki milžiniško stručio. Nykstančios arba jau išnykusios rūšies atstovų iškamšos: baltabruvės pempės, baltapečio erelio, karališkojo fazano.
Greičiausieji pasaulio paukščiai suopiai, su kuriais medžiodavo kunigaikščiai!...
Keturiolika Lietuvos rūšių ančių, gulbės...kurių negalima lesinti batonu. Virš šimto rūšių mažųjų kolibrių. Ir kormoranai, nuo kurių rūgščių išmatų nudžiūva medžiai...
Povandeninio pasaulio ekspozicijoje istoriniai eksponatai, kuriuos surinko pats muziejaus įkūrėjas prof. Tadas Ivanauskas. Tai kardžuvė, kurios ilgis siekia beveik 3 metrus, piranija, dryžuotoji lyražuvė. Ir labiausiai pirmykštę žuvį primenanti Latimeriją, ne iš griaučių atkurta, bet tikra, įkliuvusi į žvejų tinklus. Didelė ugninė raja su spygliuota uodega, nuo kurios žuvo garsusis Australijos gamtininkas Styvas Irvinas. Taip, gamtoje reikia būti labai atsargiems, nes daugelis jos gyventojų yra pavojingi.
Medvarlės, varlės ir rupūžės... Įspūdinga Jautinės varlės iškamša, ropliai milžinai: tigrinis pitonas, Nilo krokodilas, milžiniškas didysis vėžlys. Ilgiausia pasaulio gyvatė Anakonda, Tado Ivanausko pargabenta iš Brazilijos.
Pačios gražiausios ir įspūdingiausios didžiųjų žinduolių iškamšos - stumbro, žirafos, liūto, baltojo lokio. Smulkesnių ir vidutinių žvėrių ir žvėrelių iškamšos. Muziejuje eksponuojama beveik 100 žinduolių rūšių, kurie yra įtraukti į Tarptautinę pasaulinę raudonąją knygą (orangutanas, snieginis leopardas, stumbras, gepardas, amūro tigras ir kiti).
Nuo didžiausią smegenų tūrį tūrinčio žinduolio – Žmogaus - priklauso pasaulio gyvūnijos likimas.
Mokiniai, dalyvavę šioje įspūdingoje ekskursijoje turėtų tai atminti ir su gamtos gyvybe elgtis atsakingai.
Comments