KAIP NEPRIDARYTI KLAIDŲ INTERNETE
vasario 13 d. Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai klausinėjo svečio, „Augu internete“ mentoriaus, Kęstučio Žiūros.
Labai svarbu susikurti stiprius slaptažodžius, kurių niekas nenulaužtų milijonus metų. Mentorius pamokė, kaip tai padaryti. Aktyviausieji išbandė savo slaptažodžių stiprumą ir įsitikino, ar jie pakankamai geri, ar per silpni. Mažieji sužinojo, kad slaptažodžius patikėti galima tik tėveliams.
Svečias perspėjo apie susirašinėjimų pavojus. Labai svarbu nedalinti nepažįstamiems savo numerių, nepriimti į draugus nepažįstamų žmonių. Netikėti pranešimais apie nemokamus telefonų sąskaitų papildymus. Labai svarbu neskleisti viešai informacijos, kad esi toli išvykęs. Netoleruoti patyčių! Didelės patyčios prasideda nuo mažų užgauliojimų.
5-10 kl. mokiniams rūpėjo juodasis internetas, interneto virusai. Mokiniai pažiūrėjo filmuką sukurtą remiantis tikrų istorijų faktais.
Internete žmonės gali būti ne tokie, kokiais dedasi. Todėl labai svarbu būti atsakingiems internete, nekompromituoti savęs. Jei kilo pavojus reikia nutraukti bendravimą, ieškoti pagalbos ir žinoti, kad esi ne vienas. Labai svarbu išsaugoti žmonių ir ekrano nuotraukas ir pranešti. Pagalbos sulauksi tikrai!
Pasibaigus saugesnio interneto pamokoms „Šratinuko“ žurnalistės Samanta ir Rusnė pakalbino svečią
Samanta: Prisistatykite mūsų laikraštuko skaitytojams. Kur dirbate? Kaip atsidūrėte „Augu internete“ mentorių gretose?
Mentorius Kęstutis: Dirbu AB Telia Lietuva projektų vadovu. Ankstesniais metais vedžiau mokiniams paskaitas apie saugų internetą ir, atsiradus galimybei, prisijungiau prie mentorių „Augu internete“ komandos.
Rusnė: Kiek žalos pridaroma nežinant, kaip saugiai elgtis internete, pavyzdžiui, kalbant apie kibernetinį saugumą?
Mentorius Kęstutis: 2019 metų pirmame ketvirtyje užregistruota apie du milijardus dolerių žalos. Fiksuojama milijardai įsilaužimų, kurių reikalaujama didžiausia vertė yra pinigai.
Rusnė: Kalbant apie sukčius internete?
Mentorius Kęstutis: Sukčiai – tai tie patys geriečiai. Jie, pasinaudoję jūsų jausmais, žiniomis, nori gauti prieigą prie jūsų duomenų. Jų tikslas - arba jūs, arba jūsų įrenginiai, arba pinigai.
Rusnė: Kalbant apie elektronines patyčias?
Mentorius Kęstutis: Tai vienas skaudžiausių dalykų internete. Reikia netoleruoti tokių dalykų. Ir pradėti nuo savęs. Pats to nedaryk ir padėk kitiems to nedaryti!
Rusnė: Kalbant sekstingo tema?
Mentorius Kęstutis: Tai yra labai slidus dalykas. Aš sekstingą priskiriu prie patyčių. Tai netoleruotina! Bet kokia sekstingo apraiška turi būti pranešta ir baudžiama pagal įstatymus.
Samanta: Koks Jūsų paties svarbiausias patarimas - Jūsų kūrybinė idėja - ką padaryti, kad internetas taptų saugesniu?
Mentorius Kęstutis: Vadovautis protu, netikėti pasakomis! Juk paistalai, kad tau kažkas padovanos telefoną, kad tu paspausi mygtuką ir tapsi milijonieriumi. Niekur nedirbdamas, tu pinigų negausi. Labai svarbu apsaugoti savo duomenis, profilius reikia laikyti užrakintus. Neskelbti perteklinės informacijos, kur ir kada išvažiuoji, ką veiki. Tokia informacija gali pasinaudoti negeri žmonės. Neskelbti nuotraukų, kurios išduotų tavo lokacijos vietą. Įveskite savo pavardę į Google paiešką ir pasižiūrėkite į save internete, patikrinkite, kokia informacija apie jus yra.
Rusnė: Ir tradicinis mūsų klausimas svečiams. Kokie jūsų palinkėjimai mokiniams?
Mentorius Kęstutis: Tobulėkite, mokykitės, domėkitės! Ir nebijokite suklysti! Suklydus, atsistoti ir varyti toliau! Nieko baisaus, jei nepasisekė.
Rusnė ir Samanta: Labai ačiū už interviu!