top of page

BŪK BUDRUS ELEKTRONINĖJE ERDVĖJE!


Vasario 5 d. visoje Europoje minima Saugesnio interneto diena. Elektroninė erdvė tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi: internetu bendraujame, mokomės, pažįstame pasaulį. Norint virtualiame pasaulyje išvengti nemalonių patyrimų, reikalingas kiekvieno mūsų atsakingas indėlis į geresnį internetą.

Alizavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos Asta Balčiūnienė ir Aiva Janušauskienė vieną dailės ir technologijų pamoką paskyrė draugiškam internetui. Vaikai iš plastilino lipdė mėgstamiausių interneto svetainių simbolius, vaizdavo džiaugsmus, patiriamus internete. Mokinių darbelių fotonuotraukos buvo išsiųstos konkurso organizatoriui – asociacijai „Langas į ateitį“.

Vasario 7 d. į mokyklą atvyko trys žavūs jaunuoliai Alissa Miller, Artūras Samoilenko ir Šarūnas Urbonavičius. Jie – telekomunikacijų bendrovės TELIA, veikiančios Skandinavijoje, Pabaltyje ir kitose Europos bei Azijos rinkose, specialistai, teikiantys IT, fiksuotojo ir mobiliojo ryšio, skaitmeninės televizijos ir interneto paslaugas.

Mokytojai savanoriai vieną pamoką bendravo su 1–4 klasių mokiniais: papasakojo apie mėlynąjį dantį BLUETOOTH – belaidę technologiją, apie tai, kodėl negalima jo laikyti įjungto visą laiką, patarė jungtis prie žinomo (saugaus) bevielio ryšio, neleisti nepažįstamiesiems jungtis prie savo WI-FI, nedalinti slaptažodžių, programėles siųstis tik iš oficialių platformų, būtinai patikrinti, ar programėlė legali, perskaityti, ko pageidauja programėlės kūrėjai, ir tik po to spausti spaudą „Sutinku“.

Svečiai perspėjo apie telefoninius pavojus, patarė vaikams neatsakyti į nepažįstamų siuntėjų žinutes, neatsiliepti į nežinomų numerių skambučius, kalbėjo, kaip svarbu užrakinti savo telefoną, kad būtum užtikrintas, jog jį pametus nebus pavogti tavo duomenys.

Internetas suteikia anonimiškumą, o už anonimo gali slėptis negeras žmogus. Žmonės, žinodami, kad už nusikaltimą nebus nubausti, tampa labai žiaurūs ir išradingi. Vaikai, filmuotą savo namų aplinką keldami į internetą, suteikia puikiausią informaciją nusikaltėliams.

Svečiai kalbėjo ir apie patyčias internete. Jos smagios tik tam, kuris tyčiojasi. Įspėjo, kad prieš keliant draugų nuotraukas, reikia jų paklausti, ar šie neprieštarauja. Mokytojai įvardijo šaltinius, į kuriuos reikia kreiptis pagalbos ištikus nelaimei, užrašė nemokamos vaikų linijos telefoną 116 111.

Dvi saugesnio interneto pamokas turėjo 5–7 klasių mokiniai. Svečiai parodė mokiniams www.auguinternete.lt svetainę, kurioje gausu nuotaikingų filmukų, patarimų, kaip tinkamai elgtis internete, kad išvengtum pavojų. Pažiūrėjus nuotaikingą Agnės Juškėnaitės filmuką, kviečiantį pagalvoti, ar verta dalintis nuotraukomis, kurios atskleidžia daugiau negu tavo šypseną, grupelės gavo užduotį – sugalvoti nesaugaus interneto naudojimosi situacijas ir su programėle „Plotagon Education“ sukurti filmukus. Tai labai smagi švedų programėlė, teikianti didžiules galimybes kurti personažus, perteikti jų emocijas, judesius, juos įgarsinti.

Teigiamų emocijų pliūpsnį paaugliams suteikė ši užduotis. Sukurti filmukai buvo labai šarmingi, labai patiko ir žiūrovams, ir patiems kūrėjams. Mokiniai ilgai atsimins šias patirtis ir pasistengs nedaryti internete tokių klaidų, kurias darė jų sukurti herojai.


Po pamokų su svečiais susitiko ir prie apskritojo stalo bendravo mokyklos jaunųjų žurnalistų būrelio nariai.

Adelė: Papasakokite apie savo darbą TELIA. Kodėl savanoriaujate?

Artūras: Telia – Švedijos telekomunikacijų bendrovė, veikianti Skandinavijoje, Pabaltyje ir kitose Azijos bei Europos rinkose. Teikia IT, fiksuotojo ir mobiliojo ryšio, skaitmeninės televizijos ir interneto paslaugas.

Mes dirbame su reklama ir su komunikacijomis. Kiekvieną dieną darbas labai labai įvairus. Kiekvieną kartą sprendžiame skirtingas užduotis. Mūsų tikslas – sukurti gerą ir patrauklų įmonės įvaizdį ir kurti pridėtinę vertę TELIA prekės ženklui bei bendrauti su klientais. Ne tiesiogiai, bet per įvairias reklamines kampanijas, per renginius, per socialines medijas.

Šarūnas: Ne tiek įmonės, kiek darbdavio įvaizdį. Aš dirbu su renginiais. Tikslas - ne tik išorės klientams, bet ir darbuotojams sukurti fainą gerą vietą dirbti.

Artūras: Galvojame įdomius postus, nuotraukas. Dalinamės mūsų kuriamomis iniciatyvomis. Pavyzdžiui, kad ir šita iniciatyva „Augu internete“ arba „Saugesnio interneto savaitė“, TELIA facebook profilyje kalbame apie saugesnį internetą.

Alisa: Aš pati niekada negalvojau dirbti su technologijomis, nes maniau, kad nelabai jas išmanau. Tačiau atsitiko taip, kad mane susirado ir pakvietė į darbo pokalbį, po kurio nusprendžiau perlipti per save. Iš pradžių buvo labai sunku, nes reikėjo išmokti labai daug visokių IT dalykėlių. Reikėjo išsiaiškinti, kaip viskas veikia. Nors šiandien jau, atrodo viskas aišku, bet kiekvieną dieną išlenda vis koks nors naujas kampas. Labai dinamiška rinka – yra trys pagrindiniai rinkos žaidėjai - tai reiškia, kad kiekvieną dieną vis kas nors įvyksta. Bet kadangi esu aktyvus žmogus, tai man patinka. Savanorystė man pasirodė labai įdomi iniciatyva: su vaikais, su mokyklomis. Vilniuje tai visos tos mokyklos vienodos, o, pavyzdžiui, Kupiškyje aš niekada gyvenime nesu buvusi ir tai labai gera patirtis. Aš pati esu susidūrusi su visokiais sukčiais internete, man atrodo, kad yra gerai vaikams nuo mokyklos suolo žinoti, kur geriau nelįsti, kur tie pavojai yra.

Adelė: Kodėl šiandien internetas yra toks, kurį reikia valyti?

Alisa: Aš manau, kad bet kuri gyvenimo sritis yra ganėtinai pavojinga, nes tiesiog žmonių padaugėjo pasaulyje ir tie žmonės, deja, ne visi yra geri. Internete sunku nustatyti tam tikras sienas, nes jis yra visiems prieinamas, kaip kad kitos viešos vietos. Kaip mes negalime užtikrinti, kaip neit į kokią kavinę, tai ir čia tas pats. Kiekvienas gali ateiti, nes nėra kažkokių durų, pro kurias privalai praeiti kastingą. Nėra taip, kad praėjai atranką ir tada gali naudotis internetu.

Pati didžiausia priežastis, kad internete daug pavojų, todėl, kad čia gali išlikti nepastebėtas ir apsimesti. Kai žmonės galvoja, kad už nusikaltimus nieko nebus, tampa labai žiaurūs ir išradingi.

Adelė: Gal galite plačiau papasakoti apie socialinius tinklus?

Artūras: Socialinių tinklų pagrindinis tikslas – kurti dialogą. Dalintis, bendrauti, įtraukiant kuo daugiau žmonių. „Laikinant“ ar „nelaikinant“ sukuriamas savos prekės ar įmonės ženklo įvaizdis: ar labai linksmas, ar pamokantis. Lygiai taip pat ir savo asmeniniame profilyje - tu gali save kurti tokį, kokį nori. Ar tu labai madingas – nuolat keli nuotraukas ir vaizdus su nauju savo įvaizdžiu. Ar tu labai protingas - daliniesi įvairiais faktais, video įvairiomis temomis. Ar tu labai juokingas - daliniesi visokiais juokeliais ar kačiukais. Viską, ką tu darai socialinėse medijose žmonės priima labai tiesiogiai. Iš dalies tai yra teisinga taip žiūrėti, nes kaip tu save pateiki, taip ir atrodai. Lygiai taip pat, kaip mes ateiname rytą, kaip apsirengę, kaip pasisveikiname, kaip elgiamės viešoje erdvėje, taip apie mus ir galvoja žmonės.

Adelė: Norėtume sužinoti Jūsų nuomonę apie mobiliųjų telefonų naudojimą mokykloje. Pliusai ir minusai.

Artūras: Manau, kad daug geriau pasigilinti į mokslą. Geriau sutelkti dėmesį į vieną dalyką, negu į dešimt tuo pat metu. Išklausyti pamokas, atlikti užduotis ir tik po to pažiūrėti į mobilųjį. Per tą laiką, kol netikrinsi telefono, 10 minučių ar 6 valandas, nieko neatsitiks.

Šarūnas: O man atrodo, kad telefonas mokykloje – tai dar viena mokymo priemonė, kaip kad planšetė ar kompiuteris. Reikia mokytis susirasti informaciją. Tiesiog egzistuoja taisyklės, kurių mokinys privalo laikytis. Negerai, jei telefoną naudosi į facebooką žiūrėti, gerai, jei jame formulių ieškosi.

Adelė: Paaugliams aktualios sekstingo grėsmės. Pakomentuokite plačiau šia tema.

Šarūnas: Ar sekstingas, ar kitos išraiškos yra pavojingos. Mes šiandien jums pasakojome, kad bendravimas su draugais gali būti pavojingas, nes tie draugai gali būti apsimetėliai. Pakvies tave į pasimatymą, ateisi ir pamatysi, kad tai ne tavo draugas ir jis gali būti net labai pavojingas. Internete daug pavojų, o sekstingas - vienas iš jų. Reikia apie tai žinoti, suprasti, kad yra tokia problema ir nemanyti, kad jau man tai tikrai nieko nenutiks.

Artūras: Nesakau, kad nereikia nepasitikėti žmonėmis, bet atsitinka, kad ir geriausi draugai susipyksta ir gali tada prieš tave panaudoti kompromituojančias nuotraukas ar video.

Alisa: Nesvarbu, ar sekstingas, ar kita problema, jų iš esmės yra labai daug. Šiandien žmonės yra linkę neturėti savo privatumo. Anksčiau buvo vertybė, kad tavo gyvenimas yra tavo gyvenimas. Nesvarbu, ar tai tavo draugė, ar draugas, per messenger rašyti apie dalykus, kurie yra labai svarbūs ar intymūs tiesiog nereikia ne vien dėl to, kad nepasitikėtum drauge ar draugu. Tiesiog gali kažkas nuhakinti tavo paskyrą. Net mamai per messenger apie slaptus dalykus nerašyk ir seksualios nuotraukos nesiųsk. Reikia kuo mažiau apie save pasakoti. Žymiai saugiau yra susitikti ir pasakyti gyvai.

Adelė: Ir pabaigai - trys svarbiausi Jūsų patarimai, kad būtum saugus virtualiame pasaulyje.

Alisa: Praleisti mažiau laiko internete!

Šarūnas: Supratis! Visą laiką į situaciją pažiūrėk iš visų pusių. Gatvėje nepažįstamam neteiki savo asmeninių duomenų, neteik jų ir internete. Pagalvok, ar tai gali būti tiesa. Ar tikrai gali Nigerijos princas dovanoti šuniuką, pareikalaudamas sumokėti tik už siuntimą. Jei dvejoji geriau su kažkuo pasitark ar parodyk.

Artūras: Naudokitės saugiais Wi-Fi kanalais. Reguliariai keiskite slaptažodžius. Nesidalinkite internete tokiais vaizdais, kokiais nesidalintumėte vidury gatvės. Ne tik savo, bet ir draugų!

Adelė: Ačiū už patarimus!



Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page