PAKVIETĖ MOKINIUS IŠLIPTI IŠ TĖVŲ KIŠENĖS
Alizavos pagrindinės mokyklos mokytojos Jugasė Kovaliūnienė ir Vitalija Mikšienė integruotą pilietiškumo ir matematikos pamoką „Finansinio raštingumo pagrindai“ 9 ir 10 kl. mokiniams pravesti pakvietė buvusią Alizavos mokyklos mokinę Dalę. Šiandien Dalė – SEB darbuotoja.
Buvusi mokyklos draugė papasakojo apie ateities profesijas, tokias kaip kūno dalių dizaineriai, dronų pilotai, alternatyvių išteklių inžinieriai ir pan. Papasakojo apie išmaniąsias parduotuves, tokias kaip Amazon.com parduotuvė Vašingtone (JAV), apie parduotuves, kuriose nebebus pardavėjų, o apsiperkama bus naudojant mobiliąsias programėles ir t.t. Dalė paprašė pafantazuoti apie būsimą darbą ir pirmąjį atlyginimą. Paaiškino, ką reiškia būti verslininku, kiek pastarajam kainuoja darbininko išlaikymas. Priėmus bendrą sprendimą, kad vidutinė pirmoji alga tebūtų vos 500 eurų, grupelėse mokiniai planavo, kaip ją išleistų.
„Šratinukas“: Kodėl paaugliams reikalingas finansinis raštingumas?
Dalė: Finansinis raštingumas yra vienas reikšmingiausių savarankiško žmogaus bruožų, todėl itin svarbu pradėti jį ugdyti kuo anksčiau. Paauglystė – tai tas laikotarpis, kuomet ypatingai norisi tapti mažiau priklausomu nuo tėvų ir įrodyti savo savarankiškumą. Būtent dėl to – tai pats geriausias laikas įgyti ir finansinio raštingumo įgūdžių, kurie taps dar vertingesni palikus mokyklos suolą ir tėvų namus. Tam, kad pirmasis atlyginimas nepasibaigtų kitą dieną, būtina iš anksto pasiplanuoti, kam ir kur išleisime savo pinigus, kuriems poreikiams skirsime pirmenybę, o kiek atsidėsime taupymui. Mieli mokiniai, jei sugebėsite atsakyti į šiuos klausimus jau dabar, ateityje tikrai neiškils rimtesnių finansinių problemų ir galėsite sėkmingai siekti savo tikslų.
„Šratinukas“: Pasidalink savo sėkmės istorija.
Dalė: Nežinau ar sėkmės, tačiau mano istorija prasidėjo dar labai labai anksti, kuomet nė į mokyklą nėjau. Močiutė išmokė skaityti, vyresnioji sesuo – matematikos pagrindų. Atsimenu, man gal penkeri tebuvo, kai sesuo iš savo trečios klasės matematikos vadovėlio liepdavo uždavinius spręsti (žaisdavome mokyklą). Taigi į mokyklą atėjau jau neblogai pasiruošusi. Po dešimt klasių tęsiau mokslus Kupiškio L. Stuokos Gucevičiaus gimnazijoje. Gerai išlaikiau egzaminus, net ir vieną šimtuką gavau iš lietuvių kalbos ir literatūros! Studijuoti išvykau į Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultetą, industrinių technologijų vadybos studijų programą. Dar antrame studijų kurse universiteto profesorė doc. dr. Asta Valackienė paragino mane atlikti savanorišką praktiką SEB banke ( tuo metu kaip tik ieškojo praktikanto). Kadangi studijų tvarkaraštis buvo labai lankstus, turėjau laiko ir noro išmėginti save naujoje rolėje. Praktika truko 3 mėnesius, per kuriuos dažniausiai tvarkydavau įvairius dokumentus. Nebuvo labai jau įdomu, bet kadangi vis tikėjausi kažkada čia įsidarbinti su kitokiomis pareigomis, tiesiog vykdžiau savo užduotis. Ir taip jau susiklostė, kad dar po metų užmačiau darbo skelbimą, jog SEB ieškomas klientų konsultantas. Po dviejų atrankos etapų buvau priimta ir sėkmingai darbuojuosi. Žinoma, vis dar esu ketvirtakursė studentė, todėl kartais reikia labai vikriai suktis, kad viską suspėčiau. Bet viskas yra įmanoma, kai labai nori.
„Šratinukas“: Šiais laikais vyrauja tendencija, kad jeigu labai gerai mokeisi, puikiai išlaikei brandos egzaminus turėtum studijuoti užsienyje. Kodėl neišvykai tu?
Dalė: Užsienis manęs niekada neviliojo. Keliauti, žinoma, kad taip! Bet gyventi – ne. Per daug myliu savo namus ir šeimą, kad galėčiau išvykti ilgesniam laikui. Kitas dalykas- studijos ir Lietuvoje yra pakankamai aukšto lygio, kam važiuoti svetur. O juk arčiau namų ir gyventi pigiau. Kas nori, pirmyn, tegul vyksta, įgys kitokių patirčių, išmoks naujų dalykų, lavins užsienio kalbą. Tačiau mano gyvenime truputį kiti prioritetai, esu labai patenkinta tuo ką turiu čia, Lietuvoje.
„Šratinukas“: Ką pasakytum mokiniams, kurie teigia, kad man to ar kito dalyko visai nereikės, kodėl aš turiu mokytis?
Dalė: Niekada negali žinoti, ko tau gyvenime reikės ar nereikės. Dažniausiai reikės visko ir kuo daugiau į save prikrausi, tuo lengviau bus paskui. Įsivaizduokit, kad mokat tik vieną vienintelį dalyką, pavyzdžiui, tobulai siuvinėjate kryželiu. Visas pasaulis norėtų įsigyti jūsų siuvinėtų paveikslų, bet jūs nemokate skaičiuoti ir negebate paskaičiuoti kainos, nemokate užsienio kalbų ir negalite bendrauti su pirkėjais iš kitų šalių, nemokate geografijos, todėl net nežinote, kur tos šalys ir t.t. Taigi, kol turite galimybę mokytis skirtingų dalykų – mokykitės, nes viskas pravers ir viską pritaikysite.
„Šratinukas“: Ačiū už patarimus ir sėkmės šturmuojant mokslo aukštumas!