top of page

Šiandieniniai ir Lietuvos istorijos didvyriai

Svarbiausi žmonės mažyliams

Per ryto ratą išsirutuliojo pokalbis apie mums svarbiausią žmogų, tas žmogus mama arba tėtis. Juk jie mus besąlygiškai myli, mumis rūpinasi, mus guodžia ir gina visada ir visur, todėl tai-mūsų didvyriai. Vaikai nuoširdžiai piešė jų portretus, kaip kuris įsivaizdavo, kaip kam pavyko, bet jie DIDVYRIAI mūsų mažoms širdutėm...

O dar vaikučiams labai svarbus žmogus yra gydytojas, nes jis mums duoda skanių vaistukų ir mes esame linksmi ir laimingi. Todėl mums didvyris yra mūsų slaugytoja Dalytė. 



Rima Dyraitė, JIUG mokytoja

Pagarba protėviams ir kasdieniams didvyriams

Didvyrių temą nagrinėti trečios klasės mokiniai pradėjo nuo susitikimo su mokytoja Aldona Laužikiene, kuri papasakojo mokiniams apie savo vaikų senelį Juozą Laužiką. Juozas Laužikas ir jo broliai buvo Lietuvos partizanai. Juozas kalėjo kalėjime, bet dėl sveikatos vėliau buvo ištremtas į Sibirą. Teko sunkiai dirbti, kad išliktų gyvas. Į Lietuvą grįžo ne vienas- atvyko kartu žmona ir Sibire gimę vaikai. Juozo brolių likimas nežinomas. Jų sodyboje stovi paminklas partizanams. Name gyvena Sibire gimęs sūnus Gediminas su šeima.

Mokiniai apžiūrėjo mokytojos atsineštas nuotraukas. Padėkojo už pasakojimą ir įteikė savo pagamintas gėles.

Lietuvių kalbos pamokoje kalbėjome apie žmones, kuriems turime būti dėkingi. Mokiniai turėjo pasirinkti paveiksliukų apie tuos žmones. Sudarėme sąrašą žmonių, kurie kiekvieną dieną daro gerus darbus ir yra kasdieniai didvyriai. Mokiniai nurodė, kad kiekvieną dieną kitus žmones tenka gelbėti gydytojams, ugniagesiams, policininkams. Vairuotojai, pilotai turi būti visada  drąsūs, saugoti kitų gyvybes.

Trečiokams teko dar viena užduotis- sudaryti sąrašą žmonių, į kuriuos jie norėtų būti panašūs. Kitą dieną mokiniai užduotį jau buvo įvykdę. Dailės pamokoje stengėsi tuos žmones ir pavaizduoti,- tai mokyklos direktorius, bibliotekos vedėja Danutė ir klasės mokytoja.

Mokiniai stebėjo nuotrauką, kurioje  pavaizduoti Zanderis ir Jade iš ašingtono valstijos. Jie mėgsta dekoruoti akmenėlius žmonėms. Nutarėme ir mes, trečiokai, tai padaryti. Mokiniai padarė po DĖKINGUMO AKMENĮ  tiems žmonėms, kuriais žavisi ir juos laiko gerumo pavyzdžiu. Susijaudinęs Jokūbas sakė žodžius ir  dėkingumo akmenį padovanojo direktoriui. Lėja įteikė akmenį Danutei ir pasakė, kad ji yra pavyzdys visiems.

Mokiniai žino, kad dėkingumo ratas neužsidaro, o jis vis didėja.

PAGARBA IR DĖKINGUMAS YRA KELIAS Į GERUMĄ. KELIAUKIME TUO KELIU.



Birutė Kairienė, 3 klasės mokytoja


Mokiniai medaliais apdovanojo savo mokytojus

„Mokytojai – mūsų herojai!“ – tokiu šūkiu 7 klasės mokiniai nusprendė nustebinti savo mylimus mokytojus. Norėdami parodyti dėkingumą už jų darbą, rūpestį ir atsidavimą, mokiniai paruošė ypatingą staigmeną – rankų darbo medalius.

Kiekvienas medalis buvo kruopščiai sukurtas mokinių rankomis.

Juose atsispindėjo šilčiausi jausmai bei padėkos žodžiai, skirti mokytojams, kurie juos įkvepia, moko ir palaiko kiekvieną dieną.

Medalių įteikimo akimirka buvo ypatinga. Mokytojai nuoširdžiai džiaugėsi ir jautėsi įvertinti, o mokiniai su pasididžiavimu stebėjo jų šypsenas. Šis gražus gestas tapo ne tik padėka, bet ir stipriu ryšiu tarp mokinių ir mokytojų.



Monika Baguškienė, 7 klasės auklėtoja

Kas yra didvyris?

Šeštokai temą apie didvyrius pradėjo nuo pokalbio, kas yra didvyris. Žodis visiems girdėtas ir žinomas. O kaip didvyris atrodo? Tai jau kita šios temos veikla – didvyrio portreto piešimas. Kiekvienas noriai piešė ir po to pristatė savo darbą klasės draugams. Pasirodo, daugiausia šeštokai piešė didvyrį-policininką, didvyrį-mediką, kai kam didvyris panašus į supermeną ar žmogų- vorą ar tiesiog paprastą žmogų. Kadangi, anot šeštokų, labiausiai didvyriška profesija yra policininko, tad sausio mėnesį įvyks susitikimas su bendruomenės pareigūne.

Kita veikla – jaunojo žurnalisto interviu. Ką mama, tėtis, seneliai gali papasakoti apie didvyrius plačiau. Kiekvienas turėjo pateikti klausimus („Ar šiais laikais yra didvyrių? Kas jie?“, „Ar mūsų giminėje ar kaime yra didvyrių? Papasakokite apie juos plačiau.“) pasirinktam šeimos nariui ir interviu įrašyti į mobilųjį telefoną. Sudomino interviu įrašai (jų buvo net trys). Kiti skaitė užrašytus atsakymus. Mokiniai suprato, kad didvyriai yra žmonės, kurie negalvodami apie save, savo gyvybę ar atlygį, gelbėja kitus. Inetos mama rašo: „Kai namuose sprogo dujų balionas, mūsų mama, Inetos senelė, išgelbėjo brolio Juozo gyvybę. Šį mamos poelgį laikau didvyrišku ir vertu didelės pagarbos“. Buvo įdomu išgirsti ne tik atsakymus, bet ir kiekvieno įspūdžius. Po to šeštokai kalbėjo apie didvyrišką ukrainiečių tautą, prisiminė ir Sausio 13-osios Laisvės gynėjus, prisiminė ir savo dėdes, tetas, pažįstamus, kurie dirba didvyrišką gydytojų, policininkų, gaisrininkų darbą.



Jūratė Kuliukienė, 6 klasės auklėtoja


Integruota istorijos pamoka 5 klasės mokiniams

Su penktokais mokykliniu autobusu kartu su istorijos mokytoju Aurimu Martinka ir politine kaline Dalia Dyriene nuvykome į Stuburų kaimą.  Čia stūkso paminklas „Lietuva“ kraštiečiams  S. Dariaus ir S. Girėno rinktinės partizanams atminti.

Istorijos mokytojas kalbėjo, kad dar yra gyvi tragiškų pokario istorijos įvykių liudininkai, kurie nutarė  įamžinti žuvusių partizanų atminimą. Imtis šio darbo paskatino buvęs Stuburų kaimo partizanas, 91 metų Antanas Pačekajus, dabar gyvenantis Alytuje. Paminklą teko statyti asmeninėmis iniciatorių ir rėmėjų lėšomis.  Paminklas „Lietuva“ iškilmingai atidengtas 2016 m. spalio 15 d. Kupiškio rajono Alizavos seniūnijos Stuburų kaime. Didžiulį akmenį paminklui padovanojo Aleksandras Vilutis. Paminklo projekto autorius Ž. Simonaitis. Paminkle iškaltos 105 S. Dariaus ir S. Girėno rinktinės žuvusių partizanų pavardės ir simbolinė širdis, nes Lietuvos kontūrai žemėlapyje primena širdį. Žuvusių partizanų širdys plakė Meile Lietuvai, už jos nepriklausomybę jie kovojo ir žuvo.

Ponia Dalia pasidžiaugė, kad mokiniai domisi savo krašto istorija.

Grįžę į mokyklą žiūrėjome  filmą „Partizanas “.

Gražina Kigaitė, 5 klasės auklėtoja


„Nuo istorijos iki ateities: kaip gimsta Lietuvos gynėjai“

Lietuvos istorija yra gausi narsos, pasiaukojimo ir meilės tėvynei pavyzdžių. Lietuvos istorijos didvyriai – tai žmonės, kurių drąsa ir pasiaukojimas nepriklausomybei bei laisvei darė ir tebedaro įtaką mūsų šalies raidai. Apie šiuos didvyrius būtina žinoti augančioms kartoms, nes jų gyvenimo istorijos įkvepia branginti laisvę ir ugdyti pilietiškumą. Pripažinti ir pagerbti žmones, kurie narsiai tarnavo šaliai, yra svarbu ne tik dėl jų indėlio į istoriją, bet ir dėl to, kad tai skatina tautos vienybę ir savimonę.

2023 m. gruodžio 6 d. Alizavos bibliotekoje vyko edukaciniai susitikimai su Lietuvos kariuomenės rezervo karių asociacijos Vilniaus apskrities skyriaus vadu atsargos grandiniu Dainiumi Gudeliu ir Karių asociacijos „Suopis“ prezidentu vyresniuoju seržantu Valdu Rasimavičiumi. Susitikimuose dalyvavo 6, 7 ir 8 klasių mokiniai, kuriems buvo pristatyta Lietuvos istorijos didvyrių reikšmė ir jų įtaka šalies ateičiai.


Kas yra Lietuvos istorijos didvyriai?

Lektoriai išsamiai papasakojo apie Lietuvos istorijos didvyrius – savanorius, knygnešius, partizanus ir kitus žmones, kurie savo drąsa prisidėjo prie laisvės ir nepriklausomybės siekimo. Buvo akcentuoti tokie istoriniai veikėjai kaip pirmoji moteris karė-vadė savanorė Emilija Platerytė ir knygnešių judėjimo dalyviai, kurie rizikavo savo gyvybėmis, kad lietuviška spauda pasiektų tautą.

Kodėl apie juos turi žinoti augančios kartos?

Pasak lektorių, istorijos didvyrių gyvenimai ir darbai yra stipriausias pavyzdys jaunajai kartai, kaip meilė tėvynei ir pilietiškumas padeda įveikti sunkumus. Per šių didvyrių istorijas mokiniai supranta, kad laisvė nėra savaime suprantama – už ją buvo kovota ir aukojamasi.

Kodėl svarbu pripažinti ir pagerbti narsiai tarnavusius žmones?

Pagerbdami šiuos žmones, mes įtvirtiname jų palikimą ir perduodame jų vertybes jaunajai kartai. Tai kuria istorinės atminties tradiciją ir skatina jaustis atsakingiems už šalies dabartį bei ateitį.

Renginių veiklos:

Mokiniai klausėsi pasakojimų apie savanorių tradicijas nuo baltų genčių laikų iki šių dienų. Buvo prisiminta Sausio 13-osios naktis ir kiti svarbūs Lietuvos istorijos įvykiai.

Mokiniai turėjo galimybę apžiūrėti istorinius ginklus, uniformas ir kitus Lietuvos kariuomenės artefaktus, kurie leido giliau suprasti karių kasdienybę.

Dalyviai sprendė užduotis apie Lietuvos kariuomenės istoriją, o geriausi buvo apdovanoti prizais.

 



Plakato „Ateities gynėjai“ kūrimas ir dovanojimas kariškiams

Gruodžio 5 d. vyko kūrybinė pilietiškumo ugdymo veikla, kurios metu 8 klasės mokiniai kūrė plakatą „Ateities gynėjai“. Ši veikla buvo skirta išreikšti padėką kariškiams už jų indėlį į Lietuvos saugumą ir įkvėpimą jaunimui. Plakato kūrimas tapo ne tik meniniu projektu, bet ir galimybe apmąstyti, kaip jaunieji kūrėjai įsivaizduoja ateities gynėjus ir jų misiją.

Veikla prasidėjo diskusija, kurioje mokiniai svarstė, kokie turėtų būti ateities gynėjai. Buvo akcentuota, kad ateities gynėjai – tai drąsūs, atsakingi, savo šalį mylintys žmonės, gebantys dirbti komandoje ir naudotis moderniomis technologijomis. Mokinių vizijoje ateities gynėjams talkins robotai, apsaugos sistemos, lazeriniai ginklai, dronai bei pažangios transporto priemonės.

Mokiniai susiskirstė grupėmis, kiekviena iš jų kūrė tam tikrą plakato dalį. Viena grupė piešė futuristines technologijas, tokias kaip lazeriniai ginklai, dronai ir tankai. Kita grupė – įsivaizduojamo gynėjo uniformą ir figūrą, o trečia – Lietuvos kraštovaizdį su Gedimino pilimi, TV bokštu ir trispalve.

 Visi elementai buvo kruopščiai nupiešti, iškirpti ir išdėstyti ant pagrindinio plakato. Plakato centre didelėmis raidėmis užrašytas pavadinimas – „Ateities gynėjai“.

Užbaigtas plakatas buvo padovanotas kariškiams, dalyvavusiems pilietiškumo ugdymo pamokoje. Ši dovana išreiškė mokinių dėkingumą už karių pasidalintas žinias ir įkvėpimą siekti saugios Lietuvos ateities. Kariškiai buvo nuoširdžiai sujaudinti šio gesto ir pažadėjo įsirėminti plakatą bei pakabinti jį savo centrinėje būstinėje.

Plakato kūrimo procesas ne tik ugdė mokinių kūrybiškumą, bet ir skatino gilintis į pilietiškumo vertybes. Mokiniai išmoko dirbti komandoje, apmąstė Lietuvos ateitį bei įtvirtino ryšį su kariškiais, kurie yra tikri mūsų šalies gynėjai. Ši veikla tapo stipriu įkvėpimu mokiniams jaustis atsakingiems už Lietuvos ateitį ir didžiuotis savo šalimi.



Danutė Miknevičienė, 8 klasės auklėtoja

Comentários


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page