top of page

ĮGALINTI SKAITMENINIAI PILIEČIAI

  • Writer: Admin
    Admin
  • prieš 11 minučių
  • 4 min. skaitymo

Alizavos biblioteka įsijungė į teminę akciją „Skaitmeninės savaitės 2025“, kurios tikslas pakviesti žmones aktyviau įsitraukti į skaitmeninį pasaulį. Akcijos renginiai vyko nuo kovo 17 iki balandžio 4 d.


Ugdome kritinį mąstymą kartu!

Kovo 17 d. Alizavos bibliotekoje vyko įdomios ir naudingos medijų bei informacinio raštingumo pamokos 2 ir 4 klasių mokiniams. Vaikai mokėsi saugaus elgesio internete: Kaip apsaugoti asmeninę informaciją? Kokias nuotraukas galima skelbti, o kokių – ne? Kodėl svarbu turėti saugius slaptažodžius? Kaip atpažinti internetines grėsmes ir kur kreiptis pagalbos?

Žiūrėdami filmuką „Žvaigždė“ suprato, kodėl internete reikia būti atsargiems. Žinias pasitikrino teste „Ar esi saugus internete?“.

Smagiausia dalis – protų mūšis! Antrokų grupėje nugalėjo komanda „Miškas“ (19 taškų iš 20). Ketvirtokų tarpe geriausiai pasirodė „Roblokseriai“ (17 taškų iš 20).

Tai buvo smagi ir naudinga diena!




Skaitmeninės protų mūšio žaidynės Alizavoje

Kovo 25 dieną Alizavos bibliotekoje vyko skaitmeninio raštingumo protų mūšis, kuriame dalyvavo 8 klasės mokiniai kartu su savo tėvais. Vaikai, turintys mentorystės patirties, padėjo tėvams naršyti skaitmeninio pasaulio platybėse ir pasitikrinti savo žinias apie viešąsias e. paslaugas.

Dalyviai, pasiskirstę komandomis, atsakė į 32 klausimus, susijusius su viešosiomis elektroninėmis paslaugomis, interneto įvairenybėmis pasaulyje bei Lietuvoje, saugesniu naudojimusi e. paslaugomis. Klausimų įvairovė leido tiek tėvams, tiek vaikams praplėsti savo žinias bei pasidalinti patirtimi.

Po įnirtingos kovos paaiškėjo nugalėtojai:

„Alizaviečiai“ – 27 taškai

„Pampačkiukai“ – 26 taškai

„Žekonytės“ – 23 taškai

Sudėtingiausias klausimas, į kurį nė viena komanda neatsakė teisingai, buvo: „Kurias socialinės žiniasklaidos priemones labiausiai mėgsta Lietuvos jaunimas?“. Rezultatai atskleidė, kad Lietuvoje populiariausi yra „Facebook“ (56 proc.), „YouTube“ (42 proc.) ir „TikTok“ (30 proc.), o visoje ES – „Instagram“ (47 proc.) ir „TikTok“ (39 proc.).

Šis žaidimas buvo ne tik smagus iššūkis, bet ir puiki galimybė stiprinti tėvų ir vaikų bendravimą bei skatinti skaitmeninį raštingumą.

Visi dalyviai prisiminimui gavo specialius „Prisijungusi Lietuva“ lankstinukus, kurie kviečia apsilankyti www.prisijungusi.lt ir atrasti, kaip e. valdžios paslaugos gali palengvinti kasdienį gyvenimą.



Skaitmeninė etika: kaip išgyventi tarp ekranų?

Kovo 25 dieną Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė ir  mokytojai- klasių auklėtojai turėjo galimybę dalyvauti nuotoliniame seminare su Skaitmeninės etikos centro įkūrėja, komunikacijos eksperte Renata Gaudinskaite.

Seminare buvo aptartos pagrindinės skaitmeninio pasaulio grėsmės ir iššūkiai, su kuriais susiduria jaunimas bei jų šeimos. Lektorė palygino jaunimo gyvenimą internete su greitkelyje lekiančiu automobiliu – norint saugiai keliauti, būtina mokėti vairuoti.

Skaitmeninio pasaulio iššūkiai

Interneto aplinkoje jaunimas dažnai susiduria su vadinamaisiais filtrų burbulais, kurie riboja jų pasaulėžiūrą ir informacijos įvairovę. Taip pat populiarėja pavojingi internetiniai iššūkiai, pavyzdžiui, rizikingi veiksmai, keliantys grėsmę sveikatai ar net gyvybei.

Dirbtinis intelektas ir vaikai

Šiandienos vaikai vis dažniau bendrauja su dirbtiniu intelektu, įdiegtu tokiose programėlėse kaip „Snapchat“. Tačiau kyla klausimas – ar DI pateikiamos rekomendacijos yra patikimos? Kadangi šios sistemos veikia kaip „juodosios dėžės“, jų poveikis vaikams lieka neprognozuojamas.

Priklausomybės ir jų prevencija

Lektorė išskyrė keletą dažniausiai pasitaikančių elgesio priklausomybių:

• Vaizdo žaidimai

• Socialiniai tinklai

• Perteklinis naršymas internete

• Lošimai

• Pirkimai internete

• Pornografijos žiūrėjimas

Moksliniai tyrimai rodo, kad priklausomybė nuo telefono gali sukelti smegenų struktūrinius pokyčius, mažinančius savikontrolę. Tokios šalys kaip Prancūzija ir Švedija jau ėmėsi veiksmų, ribodamos mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose. Lietuvoje taip pat svarstomi atitinkami teisės aktai.

Kaip padėti jaunimui?

Norint sumažinti neigiamą skaitmeninio pasaulio poveikį, svarbu:

Šeimoje tartis dėl naudojimosi technologijomis taisyklių.

Nuolat stiprinti ryšį su vaikais ir skatinti atvirą dialogą.

Esant poreikiui, kreiptis pagalbos į specialistus.

Naudoti pagalbines programėles, pvz., „Forest App“, kuri skatina mažinti telefono naudojimą.

Naudingą informaciją bei testus, padedančius įsivertinti priklausomybę, galima rasti Skaitmeninės etikos centro svetainėje: https://e-etika.lt

Lektorė seminaro dalyviams linkėjo iš technologijų pasiimti tai, kas geriausia, ir išmokti išvengti jų keliamos žalos.



Kaip atpažinti socialinę inžineriją?

Kovo 28 d. Alizavos pagrindinės mokyklos 8 klasės mokiniams vyko kritinio mąstymo ir atsparumo socialinei inžinerijai pamoka. Jos metu mokiniai prisiminė asmeninės informacijos saugumo svarbą ir atsargumo internete principus. Jie susipažino su įvairiais socialinės inžinerijos pavyzdžiais, mokėsi atpažinti pagrindinius požymius ir suprasti galimas grėsmes ir pasekmes.

Pamokoje mokiniai atliko interaktyvias užduotis – analizavo situacijas, sprendė viktoriną, žiūrėjo bendraamžių sukurtus filmukus. Jie mokėsi kritiškai vertinti gaunamą informaciją, atsižvelgdami į jos patikimumą, kontekstą bei pateikimo formą.

Pamokos pabaigoje mokiniai pasitikrino savo žinias spręsdami #ESET interaktyvų testą apie skaitmeninį saugumą.



Viešosios e. paslaugos ateityje: kokių naujovių tikėtis?

Europos Sąjungos lėšomis finansuojami projektai leidžia nuolat tobulinti viešąsias elektronines paslaugas. Balandžio 3 d. 11 val. vykusioje internetinėje transliacijoje atsakingi pareigūnai pristatė, kokios naujos e. paslaugos bus prieinamos gyventojams nuo 2026 m. balandžio mėnesio.

El. valdžios vartų naujovės

Žydrūnas Nevardauskas, VSSA Informacinių sistemų departamento direktorius, atskleidė svarbiausius portalo e.paslaugos.lt atnaujinimus: paieškos sistema bus paremta dirbtiniu intelektu (DI); vartotojo navigaciją palengvins interaktyvūs vedliai; paslaugos bus suskirstytos į aiškias kategorijas su trumpais aprašymais; paieška veiks ir neprisijungus prie paskyros; populiariausios paslaugos bus pateikiamos viename lange, kad jas būtų lengviau rasti.

„Savitarnos srities“ pokyčiai

Reikšmingų pokyčių sulauks ir vartotojų profiliai: bus įdiegtas vieningas pranešimų centras, kuriame gyventojai galės rasti visus svarbius pranešimus vienoje vietoje; atsiras įvykių kalendorius, kuris primins apie svarbių dokumentų, pvz., vairuotojo medicininės pažymos, galiojimo pabaigą.

Nauja mobilioji programėlė

Vartotojams buvo pristatyta nauja mobili programėlė, kurios funkcijos: greita ir efektyvi paieška;

lengvas ir saugus prisijungimas; patogus paslaugų užsakymas; dviejų tipų pranešimai: Mano pranešimai (apie užsakytų paslaugų būseną) ir Bendrieji pranešimai.

Taip pat bus sukurta speciali programėlė užsieniečiams „ Oncle-only“.

Linas Čepulis, VSSA Skaitmeninių iniciatyvų skyriaus patarėjas, papasakojo apie įvairias inovacijas, kurios palengvins gyventojų prieigą prie skaitmeninių paslaugų.

Jis papasakojo apie savivaldybių įgyvendinamus projektus: Transporto skaitmenizaciją – išmanesnes viešojo transporto paslaugas; Miestiečio kortelę – vieningą sistemą įvairioms miesto paslaugoms; Kapinių skaitmenizaciją – lengvesnį artimųjų kapų paieškos procesą; Žemės nuomos mokesčio skaitmeninimą – paprastesnį mokesčių administravimą.

Papasakojo apie Švietimo sektoriaus naujoves. Apie tai, kad nuo 2026 m. pradės veikti centralizuoto priėmimo sistema, apimanti visas švietimo pakopas, įskaitant neformalųjį ugdymą. Taip pat bus sukurta mokinių karjeros informacinė sistema, kurioje pateikiama išsami informacija apie įvairias profesijas.

Papasakojo apie Socialinės ir sveikatos apsaugos e. paslaugų naujoves. Pavyzdžiui, Alytaus regioninėse sveikatos priežiūros įstaigose planuojama įdiegti DI konsultantą, kuris padės pacientams gauti reikiamą informaciją.

Transliacijos metu buvo aptarti ir pokyčiai teisės srityje.

Skaitmeninės technologijos toliau keičia mūsų kasdienybę, o artėjantys pokyčiai padės dar efektyviau bendrauti su valstybės institucijomis .




Konkursas jaunimui „IT mentorystė @ Skaitmeninės savaitės“

Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos jaunųjų žurnalistai dalyvavo konkurse „IT mentorystė @ Skaitmeninės savaitės“ nacionaliniame etape ir sukūrė trumpą patarimą senjorams, kaip išgyventi skaitmeniniame pasaulyje.





Comments


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai

© 2023 by Glorify. Proudly created with Wix.com

bottom of page