top of page

PAMOKA APIE ISTORIJĄ IR KOMIKSŲ KNYGAS


Alizavos pagrindinės mokyklos dešimtos klasės mokiniai ir lietuvių kalbos ir literatūros vyresn. mokytoja Jūratė Kuliukienė dalyvavo virtualioje pamokoje NIEKO NENUTYLINTI LITERATŪRA. Pamokoje iliustruotoja ir komiksų kūrėja Lina Itagaki ir istorikas, keliautojas, Karalienės Mortos mokyklos mokytojas Vladas Liepuonius kalbėjosi apie traumuojančių istorinių patirčių vaizdavimą jaunimo literatūroje ir grafinėse novelėse.
Ką kiekvienam iš jūsų teikia skaitymas? Džiaugsmą, malonumą, naują informaciją, o gal begalinę kančią? Ką būtų galima pakeisti, kad skaitymas taptų malonumu? - klausė mokinių laidos vedėjas Vladas, ir čia pat prisipažino, kad jam knygų skaitymas leidžia nugyventi daugiau gyvenimų negu vieną, ir skirtingose erdvėse, ir skirtinguose laikuose. 
Pamokoje mokiniai susipažino su patraukliomis istorinių komiksų knygomis. Komiksas - tai , kai vaizdas ir tekstas persipina ir turime labai gyvą ir labai paveikų  paveikslą.
Linos Itagaki iliustruotos istorinės knygos - „Sibiro haiku“, „10 litų. Grafinė novelė apie Darių ir Girėną“, „Akmenėlis“, „Žuviukas“ ir kt. - pasakoja apie skaudžius dalykus.  Paveiksliukai neskanų maistą padaro skanesniu, komiksai, kuriuose kalbama metaforomis, nuima įtampą. Šitaip prisilietimas prie istorinio tyrimo pasidaro patrauklus.
Komiksų knyga „Akmenėlis“ – apie holokaustą pasakojanti knyga mažiems vaikams. Apie mirtį tiesiogiai nekalbama, mirę žmonės virsta akmenėliais. Tai pavyzdys, kad apie istoriją galima pradėti kalbėti ir su mažyliais.
„Žuviukas“ – per gyvūnus vaikams pateikiama Albanijos istorija. Matyti žudančias peles ne taip žiauru, kaip matyti žudančius žmones.
Linos Itagaki komiksų knygų skaitymas leidžia keliauti po pasaulį. Pavyzdžiui, knygoje „Sibiro haiku“, sužinome, kad į Sibirą buvo ištremti ir japonai. Daug tautų buvo sumesta į vieną ir tą patį katilą, kuris trina, traiško, naikina. Skirtingos tautos išgyveno tą patį. Traumuojančios patirtys jungia tautas. 
Skaitymas nuneša į kitas šalis. Komiksų knygoje „Persepolis“ pasakojama apie Irano moterų padėtį iki revoliucijos ir po. Labai sudėtinga istorija pateikiama paprastai ir jaunimui suprantamai. 
„Per lietuvių literatūros pamokas skaitote daug lietuvių autorių knygų ir kalbate apie meilę tėvynei, patriotiškumą, pilietiškumą. Ar tai, kad gimėte Lietuvoje yra atsitiktinumas ar jis labai svarbus? Jeigu būtumėt gimę Japonijoje ar Brazilijoje? Ar būti japonu, ar brazilu būtų taip pat svarbu? Kiek svarbu tai, kokioje šalyje gimėte? Ar būtumėt kitoks žmogus, jei gimtumėte kitoje šalyje?“ –  pakvietė mokinius pamąstyti pamokos vedėjas istorikas Vladas.

Ši pamoka - tai  Virtualios vaikų ir paauglių literatūros savaitės  pirmasis renginys - literatūrinė edukacija mokykloms „Be cenzūros“.
Virtualią vaikų ir paauglių literatūros savaitę organizuoja Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius ir literatūros pažinimo programa vaikams ir paaugliams „Vaikų žemė“ kartu su parneriu „Lietuva skaito“ ir VšĮ „Mokyklų tobulinimo centras“. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba. Informacinis partneris – portalas LRT.LT


Comments


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page