top of page

PRIE ŠVENTINĖS EGLUTĖS- GERIAUSIOS VAIKŲ KNYGOS!

Baigiantis apsisukt metų ratui įprasta aptarti pasiekimus. Alizavos pagrindinėje mokykloje tapo tradicija šventiniame Kalėdiniame renginyje susipažinti su Metų vaikų literatūros derliumi. Specialistai, vaikų literatūros tyrinėtojai, iš daugelio per 2019 metus išleistų Lietuvos vaikų rašytojų ir poetų knygų bei knygučių atrinko penkias - pačias geriausias, pačias įdomiausias, pačias vertingiausias. Kiekviena iš jų – ypatinga ir todėl labai svarbu, kad apie jas žinotų ne tik vaikai, bet ir jų tėveliai. Šios knygutės – keliasluoksnės, kviečia vaikus ir tėvelius skaityti kartu, kalbėtis, diskutuoti, bendrauti.



„Stebuklingi senelio batai“ ( rašytoja Ignė Zarembaitė, dailininkė Vanda Padimanskaitė) – rimtus egzistencinius klausimus nagrinėjanti knyga. Graži istorija apie seno žmogaus ir vaiko ryšį. Rašytoja sumaniai atskleidžia, kaip jaučiasi vaikas, kai susiduria su mylimo žmogaus netektimi. Iš pradžių berniukas Enrikas neigia faktą, kad neteko brangaus senelio. Paskui pyksta, išliedamas įtūžį ant sesutės, ant šuns, ant daiktų. Vėliau pradeda svarstyti apie Mirtį. Gal ji nėra tokia baisi, kaip atrodo? Jeigu būtų su ja susidraugavęs, pavaišinęs sausainiais, gal ji būtų atstojusi nuo senelio? Pagaliau berniukas supranta, kad senelis nugyveno garbingą amžių ir atėjo laikas išeiti. Bet niekur jis neišėjo, jis tapo dalele lietaus, šerkšno, debesimi, upelio vandeniu. Jis - visur ir visada šalia, tad nėra ko liūdėti. Apsiavęs senelio batus, Enrikas patiria daug stebuklų ir perima senelio išmintį. Berniukas išmoksta matyti širdimi. Jis išmoksta atrasti pasitikėjimą, meilę, tikrą draugystę.

„Strykt pastrykt“ (rašytojas Paulius Norvila, dailininkė Jurga Šulskytė) - linksma ir spalvinga istorija apie kūrybiškus miško gyventojus. Tai paveikslėlių knygutė. Dailininkė knygą iliustravo pieštukais. Iliustracijos – gyvos, šiltos, sodrios, jaukios. Siužetas iš pažiūros nesudėtingas. Kiškis Steponas straksėdamas po mišką, užsuka į biblioteką ir, čia pamatęs daug knygų, pats nusprendžia ją parašyti. Jam sekasi sunkiai, bet kiškis atkakliai siekia savo tikslo. Pagaliau knygutė parašyta! Bet aplinkiniai ima ją kritikuoti. Kiškis laimingas, sužinojęs, kad jo knyga labai patiko jo artimiesiems – kiškučiams. Galiausiai kūrybiškumu užsikrečia visi miško gyventojai. Tėveliai turėtų padiskutuoti su vaikučiais apie atkaklumą. Viskas įmanoma, jei ko atkakliai sieksi, tai ir pasieksi!

Vytauto V. Landsbergio „Pūkis karalius“ – septintoji serijos „Pūkio pasakos“ knygutė. Šios serijos paveikslėlių knygutės kelia mažiesiems aktualias problemas ir padeda surasti atsakymus. Dailininkės Dalios Karpavičiūtės sukurtas žavus pūkuotas lapiukas sapnuoja, kad yra karalius ir aplinkiniai pildo jo norus. Tačiau, iškritęs iš lovos pabunda ir sužino, kad - joks jis karalius. Lapiukas ima graudžiai verkti, bet į pagalbą ateina mama. Ji pasako lapiukui, kad tikrasis karalius ne tas, kuris turi daug tarnų, bet tas, kuris geba taip pasielgti, kad aplink jį esantys jaustųsi karaliais. Lapiukas supranta mamos pamokymus. Labai svarbu, kad tai suprastų ir žmonių mažyliai! Žaisminga istorija apie rūpinimąsi vienas kitu.

„Benas – sapnų siuvėjas“ (rašytojas Tomas Dirgėla, dailininkė Dalia Karpavičiūtė) - linksmas smagus nuotykių sklidinas detektyvas. Trapios juodai baltos iliustracijos tarsi sustiprina paslaptį. Berniukas Benas geba susiūti (prailginti) gražius žmonių sapnus. Sapnuodami malonius sapnus žmonės būna laimingi. Sapnų adata labai reikalinga vaikų globos namų auklėtiniams. Vaikams gera, kai jie sapnuoja, kad sėdi ant mamyčių ir tėtukų kelių. Deja, negeri žmonės pavagia adatą, kad galėtų ją naudoti savo blogiems kėslams. Sapnų adatai atsidūrus neišmanėlių rankose, sapnų košmarai ima veržtis į tikrovę. Benas su seneliu privalo surasti adatą!

„Lietus ir skafandras“ (rašytoja Dovilė Zavedskaitė, dailininkė Jurga Šarmavičiūtė) – apie keistą draugų duetą: lietų ir mergaitę. Mergaitė, dėl pernelyg atsargių savo tėvų, privalo nešioti skafandrą, kad nesušlaptų. Šitaip tėveliai nori apsaugoti savo vaiką nuo gyvenimo pavojų. Tačiau mergaitei labai sunku visą laiką nešioti skafandrą. Lietus ir mergaitė sugalvoja keliauti į dykumą, kurioje niekad nelyja ir ten nereikės nešioti skafandro. Tačiau nei mergaitė, nei lietus nežino kelio į dykumą. Klajodami jie susiduria su įvairiais sutvėrimais, kurie padeda arba nepadeda ieškoti kelio. Knygoje daug metaforų, kurias vaikams turėtų paaiškinti suaugusieji. Skaitančius žavi smagi žodžių žaismė.


Alizavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokiniai, skaitymo skatinimo būrelio nariai, išanalizavę ir išdiskutavę knygučių turinį, paruošė tėveliams meninę programėlę. Trečios klasės mokinys Dovydas Barzevičius suvaidino, kaip Enrikas susidraugauja su bauguliu. Kiškio Stepono kūrybines kančias įtaigiai pademonstravo ketvirtaklasė Ineta Kucinaitė. Priešmokyklinės grupės mažyliai, pasidabinę kaip karališkos šeimos lapiukai, padainavo smagią dainelę. Skaitymo skatinimo būrelio mokiniai inscenizavo baisius sapnų košmarus: kaip šuo už pavadėlių gatvėje vedasi vyrą ir moterį; kaip Maksimos pardavėja įsivaizduoja esanti karalienė; kaip vaikai- policininkai nori areštuoti Beną. Ketvirtaklasės Eiva Balčiūnaitė ir Vakarė Baliūnaitė pademonstravo lietaus ir mergaitės draugystės šokį.

Po išsamaus kiekvienos knygos aptarimo šventės dalyviai buvo pakviesti balsuoti už labiausiai patikusią. Spalvotomis žvaigždutėmis balsuotojai papuošė didelę širdį. Suskaičiavus žvaigždeles, paaiškėjo, kad daugiausiai jų surinko Ignės Zarembaitės „Stebuklingi senelio batai“.

Žymės:

Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page