top of page

2-osios „Gerumo mokyklos“ temos „Grožis“ įgyvendinimas

Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos mokytojos, dalyvaudamos tarptautiniame projekte „Gerumo mokykla“, kartu su savo auklėtiniais gilinosi į grožio temą.


Grožio objektų kūrimas per  estetiką/ gamtą


Trečios klasės mokiniai analizavo mergaitės Laurentiu iš Moldovos nuotrauką „Būkime geri gėlėms“. Pastebėjo mokiniai, kad Laurentiu norėjo, kad jos namų  kiemas būtų gražus, žydėtų gėlės. Mergaitė gėles prižiūrėjo. Mokiniai nutarė, kad jie nupiešę gėlių gali suteikti klasei grožio ir jaukumo. Mokiniai pasiūlė idėją, kad  savojoje klasėje reikia papuošti palanges. Kitą dieną buvo pradėtos puošti palangės - atsirado gėlių, rudens gėrybių.

Mokytojų dienos proga mokiniai rinko žiedelius, lapelius ir tarp rėmų  gamino kompozicijas. Tai dovana MOKYTOJAMS, už jų išmintį, gerumą, bendravimą, draugystę.

Būdami gamtoje pasijuntame geresni, linksmesni. Gamta pakeičia žmogaus  nuotaiką. Mokiniai pasakojo, kad prisiglaudę prie medžių lyg girdėjo „medžių kalbą“, medžiai dovanojo jiems stiprybės, gerumo. Klausėsi, kokia tyla medžių apsuptyje.  Nutarėme, kad turėdami laisvesnę minutę būtinai apsilankysime prie medžių, kad išgirstume, pasiklausytume, kas vyksta gamtoje. Gerumo jausmas skatina daryti gera sau ir kitiems.

Trečiokai net savo tėvelius įtraukė į temos nagrinėjimą - puošė namuose savo kiemus rudens gėrybėmis, tėveliai su vaikais sodino gėles į vazonus.

Gamta tarsi knyga, kurią reikia atidžiai skaityti ir teisingai ją suprasti. Skaitydami gamtos  knygą stengiamės visi būti GERESNIAIS, juntame GERUMĄ ir norime tą gerumą parodyti kitiems.



Trečios klasės mokytoja Birutė Kairienė


Kaip mokėsi grožį suprasti patys mažiausieji




Susiradome kiekvienas savo medį, jį apsikabinome, paglostėme gėlę ir bandėme įsiklausyti, ką jie mums šnibžda... Klasę pasipuošėme iš rudens lauktuvių suneštais darbeliais. Juk gamta yra ramybė ir grožis, o grožį mes norime matyti ne tik lauke, bet ir grupėje...


JIUG mokytoja Rima Dyraitė


Rudeninis paveikslas




Mokiniai, kurdami rudeninį paveikslą, parodė gerumą per bendradarbiavimą, kūrybiškumą ir dalijimąsi savo požiūriu į aplinką. Tai yra gerumo išraiška, nes per meną jie gali skleisti šilumą, harmoniją ir pagarbą gamtai bei vieni kitiems. Kurdami kartu, jie mokėsi būti empatiški, suprasti vienas kitą, dalintis idėjomis ir padėti vieni kitiems, kai reikia. Tokia veikla skatina vienybės jausmą ir rūpestį tiek gamta, tiek žmonėmis, esančiais šalia. Be to, rudeninis paveikslas atspindi mokinių dėkingumą už grožį, kurį jie mato aplink bei troškimą juo pasidalinti su kitais.

Mokiniai patys rinko ir komponavo gėlytes, šakeles. Džiaugiuosiu jų darbu.



7 klasės auklėtoja Monika Baguškienė


Penktos klasės mokiniai gamino kompozicijas „Rudeninis langas“




Vienam penktokui kilo klausimas, kas pro tą langą žiūrės ir ką matys. Todėl vienas langas tik minimaliai pagrąžintas. Kalbėjome, kad pro langą žiūri ne tik mokytojas ar mokinys, bet ir visi kiti žmonės. Ir kiekvienas mato skirtingai. Ir tas darbas kelia įvairų minčių, nes grožį kiekvienas žmogus mato skirtingai ir jį suvokia taip pat skirtingai.

Mokiniai dirbo grupelėmis, savarankiškai pasiskirstę. Buvo ir stebėtojų, ir patarėjų, ir gamtinės medžiagos tiekėjų.

Antras darbas, man kaip auklėtojai, pasirodė, pilnas chaoso. Daug priklijuotų samanų, šakelių, lapelių, žiedelių, sudžiūvusių ir nelabai. Vaikai dirbo nuoširdžiai, dalinosi, kūrė, klijavo, vėl ir vėl klijavo, nes pakėlus, kai kurios detalės nukrisdavo.

Mokiniai suprato, kad kiekvienas gali sukurti gražų daiktą iš nieko nekainuojančios gamtinės žaliavos, ir su savo kūriniu galima pradžiuginti daug žmonių.

 


5 klasės auklėtoja Gražina Kigaitė


Grožio tema




Antrą temą šeštokai pradėjo piešiniu „Mano rudeninis langas“. Klasės langai buvo užtamsinti, tyliai tyliai skambėjo muzika. Piešiant jautėsi atsipalaidavimas, noras, kuo įdomiau, tikroviškiau perteikti rudenį. Tai perteikti vaikams pavyko (akyse spindėjo džiaugsmas, buvo laimingi, kai kurie susimąstę)! Kai pasakiau, kad kitą pamoką teks daryti langą, skirtą Mokytojų dienai, sutriko: jų darbuose nėra šventinės nuotaikos.

Kitas užsiėmimas prasidėjo po kelių dienų. Gavome du rėmelius, tad pasiskirstėme į dvi komandas (berniukai ir mergaitės). Tokiame amžiuje norisi lenktyniauti (visos veiklos metu tai jautėsi). Berniukai su technologijų mokytoju  sukalė vinis, mergaitės pasirūpino siūlais, gėlėmis, kankorėžiais. Berniukai savo langą papuošė greičiau, nes pasirinko lengvesnį kelią (jonažolės ir kankorėžiai). Mergaitės buvo kruopštesnės: padarė rožinio siūlo tinklelį, o vėliau karštais klijais prilipdė atskirus gėlių žiedus ir lapelius. Liko sugalvoti pavadinimus: berniukai pavadino „Mokytojų šviesos gėlynai“, o mergaitės - „Rožinė svajonė“. Abiejose veiklose tvyrojo darna, kūryba, atsipalaidavimas ir grožis.




6 klasės auklėtoja Jūratė Kuliukienė



Kaip 8 klasės mokiniai nagrinėjo grožio temą




8 klasės mokiniai gilinosi į grožio temą, nagrinėdami „Gerumo mokyklos“ metodinėje medžiagoje pateiktus kūrinius. Jie analizavo trijų mokinių darbus: Khushhali iš Indijos piešinį „Gerumas yra nemokamas sėkite kibirkštis“, lietuvaitės Evitos darbą „Svajonių žemė“ ir Luci iš Čekijos kūrinį „Džiaugiuosi saulės šviesa“. Diskusijos metu mokiniai svarstė, kurie elementai šiuose piešiniuose kuria grožio pojūtį, aptarė jų spalvas, nuotaikas bei kompozicijas. Buvo akcentuota, kad visi piešiniai perteikia šilumą, džiaugsmą ir grožį.

Toliau nagrinėdami grožio temą, aštuntokai diskutavo, kaip jie patys galėtų prisidėti prie savo aplinkos grožio puoselėjimo. Jie nusprendė papuošti mokyklos erdvę artėjančios Mokytojo dienos proga. Mokiniai atsinešė medžių lapų, žiedų ir šakelių, o vėliau kūrybiškai juos panaudojo kompozicijoje: vieni formavo žodį „AČIŪ“, kiti gamino paukštelius ir rožes. Po to mokiniai vertino savo sukurtą kompoziciją, aptardami, kurie elementai ją padaro patrauklią, ir išreiškė savo emocijas, kylančias žvelgiant į kūrinį. Argumentuota, kad jų meninis darbas simbolizuoja gerumą ir dėkingumą, o žodis „AČIŪ“, sukurtas iš žiedų, puikiai tai atspindi. Mokiniai džiaugėsi savo kūryba.

Be to, aštuntokai dalyvavo mokyklos projekte „Rudeninis langas“. Šio projekto metu jie kūrė menines kompozicijas iš gamtinių medžiagų. Pagamino tris kompozicijas: „Tūkstantis žiedų“, „Medžio žiedai – dėkingumo simboliai“ ir „Vasaros prisiminimai“. Jų darbai buvo vertinami pagal originalumą, spalvų derinimą, kompozicijos išbaigtumą bei atlikimo techniką. Džiaugsmas buvo didelis, kai viena mergaičių grupė, sukūrusi kompoziciją „Tūkstantis žiedų“, pelnė pirmąją vietą.

Aštuntokai taip pat dalyvavo kūrybinėje veikloje, kai auklėtoja pamokų metu pakvietė juos fotografuoti aplinką, pabrėžiant tai, kas gražu ir kas – ne. Kiekvienas mokinys siuntė nuotraukas, o vėliau klasėje viešai pristatė savo darbus, argumentuodami, kodėl jų nuotrauka perteikia grožį arba ne. Galiausiai buvo išrinktos pačios gražiausios nuotraukos.

Šios veiklos padėjo mokiniams praktiškai suvokti grožio sąvoką, ugdė jų estetinį jausmą bei gebėjimą vertinti meninius kūrinius.




8 klasės auklėtoja Danutė Miknevičienė

 

Comentarios


Sekite
naujienas
  • Facebook Basic Black
Naujausi įrašai
bottom of page