Vietoje, kurioje telpa daug Lietuvos praeities ir dabarties
Birželio 8 d. su Alizavos pagrindinės mokyklos 6 klasės mokiniais viešėjome Lietuvos istorijos ir kultūros paveldo karalystėje – Valdovų rūmų muziejuje.
Vaikščiojome tarp mūrų, kuriuos gaubia atkurtas Valdovų rūmų pastatas, apžiūrėjome unikalius archeologinius radinius - išsilydžiusias ir pajuodusias nuo sprogimo rūmų rūsio plytas, vandens kolektorių; žmonių gyvenimo pėdsakus: trobos kampą, namo duris, rūmų tualetą. Vitrinose apžiūrėjome daiktus ir bandėme suprasti, ką jie pasakoja apie praeitį. Svarstėme, ar šiandieniniai batai panašūs į tuos, kuriuos avėjo čia gyvenę žmonės prieš 500 metų; kodėl senovėje būdavę tokios mažos durys. Grožėjomės papuošalais, spėliojome, kas jais galėjo puoštis. Pamatėme valdovo medžioklės talkininko - paukščio sakalo – iškamšą, valdovo šachmatus. Spėliojome, kaip pasielgtume, jei kunigaikštis pakviestų žaisti šachmatais. Apžiūrėjome 16 a. pradžios virtuvės indus bei įrankius. Apžiūrėjome koklius, kurie buvo naudojami ne tik konstruojant krosnis (išlaikydavo šilumą), bet ir atliko dekoratyvinę funkciją. Jie buvo naudojami kaip pasakojimai. Iš gido išgirdome šmaikštų alegorinį pasakojimą „Pasaulis atvirkščiai“.
Apžiūrėjome menes su atkurtais istoriniais reprezentaciniais interjerais, kuriuos puošia koklinės krosnys, autentiški gobelenai, Jogailaičių dinastijos atstovų atvaizdai, istoriniai baldai bei kiti originalūs eksponatai. Atkurtose menėse ieškojome architektūrinių detalių būdingų Gotikai, Renesansui ir Barokui.
Praplėtėme knygoje „Valdovų rūmai ir jų šeimininkai“ skaitytas žinias apie pačius Rūmų šeimininkus. Išvydome valdovų ir jų žmonų portretus, pamatėme autentišką Barboros Radvilaitės biustą. Pamatėme valdovų klauptus bei asmeninę maldos vietą, didžiulę valdovo lovą ir jo raštinę.
Taip pat turėjome išskirtinę galimybę pamatyti iš Lenkijos atvežtus didžiulius Žygimanto Augusto gobelenus, pagamintus iš šilko, vilnos, sidabro ir aukso. Grožėjomės ir prašmatniais monograminiais, ir marguliuojančiais įvairiausiais egzotiniais žvėrimis, ir garbinančiais derliaus bei pergalės deives gobelenais. Pamatėme prabangiausią žmonijos sukūrimo istorijos ir kitus įspūdingus religinių istorijų gobelenus.
Mokiniai labai aktyviai dalyvavo diskusijose su gidu. Taikliai atsakinėjo į užduotus klausimus ir patys daug klausinėjo.
Galime didžiuotis, kad pabuvojome vietoje, kurioje telpa daug Lietuvos praeities ir dabarties.
Comments