MOKINIŲ SURASTI SOLIARINIAI MOTYVAI ALIZAVOS KRYŽIUOSE
Pasauliui minint archeologės, antropologės, archeomitologijos pradininkės Marijos Aleksaitės-Gimbutienės šimtmetį, Kupiškio r. Alizavos pagrindinėje mokykloje irgi vyksta renginiai.
Skatindama mokinius susipažinti su archajinės kultūros palikimu Alizavos pagrindinės mokyklos dailės ir technologijų mokytoja metodininkė, būrelio „Mozaika“ vadovė, Audronė Užtupienė davė jiems užduotį – pasivaikščioti po Alizavos miestelį ir jo apylinkes, surasti ir nufotografuoti, kuo daugiau senosios liaudies architektūros dirbinių su saulės motyvais.
Marija Aleksaitė- Gimbutienė užrašinėdama tautosaką pastebėjo pakelėse išdrožinėtus stogastulpius ir kryžius, kurių „simboliai skleidė švytinčią saulės šviesą... Jie kilo iš žemės taip, kaip iš jos kilo liaudies daina bei įvairūs papročiai“, - rašė mokslininkė. Lietuvių kryžiai, anot M. Gimbutienės, susieja atskirus senojo tikėjimo reiškinius ir pabrėžia jo pagrindą.
Kryžiai, koplytstulpiai, stogastulpiai Lietuvoje dažnai buvo puošiami saulutėmis. Apie saulę, kaip ir kitus senovinius lietuvių simbolius, M. Gimbutienė išdėstė savo mintis knygoje „Senovinė simbolika lietuvių liaudies mene”. Mokslininkė priėjo išvados, kad bendri dalykai užkoduoti įslaptintuose simboliuose, kryžiaus prasmė – saugoti gyvybės galias. Gyvybės jėgą išreiškia visi apskritimo formos ženklai, taip pat ir gyvulių, augalų simboliai, nes jų paskirtis – kovoti ir įveikti mirtį bei visokeriopą blogį.
Pats seniausias Alizavos istorinis objektas – kapinės. Pakape anksčiau vadinosi ir pats miestelis, tik vėliau pervadintas Alizava. Kapinėse mokiniai rado nemažai senų kryžių su soliariniais motyvais. Pasivaikščioję po bažnyčios šventorių tokių kryžių rado ant varpinės ir ant bažnyčios.
Tyrinėdami kryžių nuotraukas mokiniai pastebėjo, kad vienuose kryžiuose-ratuose saulės spinduliai yra tiesūs, kituose - banguoti ar su augaliniais motyvais, dar kituose spinduliai neformuoja viso rato.
Mokytoja Audronė Užtupienė paaiškino , kad kryžių dekore saulės motyvai tiek stilistikos, tiek komponavimo principo požiūriu yra labai įvairūs, pasitaiko net itin unikalių pavyzdžių.
Mediniai ir geležiniai kryžiai, papuošti saulės simboliais, demonstruoja vyravusį Saulės kaip dievybės kultą.
Comments