Ieškoti
KAIP VALDYTI SAVO EMOCIJAS?
- Admin
- 2021-11-24
- 2 min. skaitymo
Lapkričio 23 d. Kupiškio r. Alizavos pagrindinės mokyklos 5-10 klasių mokiniai ir skyriaus Antašavos mokykla-daugiafunkcis centras 5 ir 6 klasių mokiniai dalyvavo nuotolinėje psichologo Donato Budriko socialinių emocijų įgūdžių programoje „Kas aš esu“.
Lektorius supažindino mokinius su emocijos sąvoka ir pasekmėmis.
Emocijos – tai sukrėtimas, išmušimas iš pusiausvyros, tai kažkas nauja. Emocijos mums praneša, signalizuoja, mobilizuoja.
Ką daryti, kai atsiranda viena ar kita emocija?
Piešimas leidžia interpretuoti. Interpretuodami mokiniai išreiškė įvairias emocijas.
7-10 klasių mokiniai piešė pyktį ir pykčio tikslą. Įdomiai diskutavo: „pyktis - tai dialogas“, „pyktis - tai velnias tavyje, kuris išsiveržia, kai supyksti“, „piktas žmogus yra netramdomas“ , „piktas žmogus ima priekaištauti“, „kai supykstame, pasikeičia mūsų veidas“ ir t.t.
Kaip galima suvaldyti pyktį? - klausė lektorius.
„Būtina pasikalbėti“, „kartais užtenka pasakyti, paaiškinti“, - siūlė mokiniai.
Pyktis gali būti geras ir blogas. Agresyvumo instinktas – tai tokia vidinio pasaulio būsena, kuri nori gauti impulsų. Lektorius demonstravo filmuką apie teigiamą agresyvumą. Iš grūdo išdygusi sėkla agresyviai skverbiasi per žemę, sudygsta, paskui auga. Negatyvus agresyvumas yra, kai žmogus per daug „susispaudęs“.
Kad pyktis ir neigiamos emocijos nesikauptų reikia nukreipti pyktį kompetencijų ugdymui, aktyvumui, saviraiškai, papildomoms pastangoms, užbaigtumui, savanorystei. Šitokiais būdais išreiškiamas pyktis nukreipiamas teigiama linkme ir jo nebelieka.
Mokiniai kalbėjo, kokį talentą norėtų išsiugdyti. Vieni norėtų išmokti gerai šokti, kiti - dainuoti, fotografuoti, programuoti, gerai mašiną valdyti ir t.t.
Piešė tema „Emocijų kompasas ir proto kompasas“.
Kas galėtų apjungti emocijas ir protą? Lektorius demonstravo filmuką apie paršelį, kuris įvairiausiais išradingiausiais būdais bandė pasiimti ant spintelės padėtus sausainius.
Visi suprato, kad atkaklus tikslo siekimas gali sujungti emocijas ir protą.
Su emocijomis labai susijusi draugystė.
Geriausias būdas kitą žmogų padaryti savo draugu, tai ko nors iš jo mokytis.
Mokiniai piešė tema „Mano ūkis“, lygino savo ir draugo piešinius ir žiūrėjo, ko gali iš draugo pasimokyti. Paskui žiūrėjo filmuką apie du draugus kosmonautus.
5 ir 6 klasių mokiniai piešė džiaugsmą: sniegą, gražią pievą, saulę, saldainius, ryškias spalvas ir t.t.
Diskutavo apie tai, kas yra baimė. Baimę pavaizdavo kaip namą.
Lektorius siekė mokiniams paaiškinti, kad žmogus gali valdyti savo emocijas ir pasiekti vidinę ramybę, nepaisant išorės aplinkybių. Gebėjimas kontroliuoti savo impulsus yra charakterio tvirtumo ir valios pamatas.
Comments