top of page

Redaktorės žodis

Naujovės

Rugsėjo mėn.

 

Su Naujais mokslo metais visus savo skaitytojus sveikina atsinaujinęs „Šratinukas“. Atsinaujinęs todėl, kad išėjusiųjų dešimtokų gretas papildė naujokės: penktokė Ugnė ir septintokė Gintarė. Mergaitės „Šratinuko“ skelbtam konkursui „Mano klasė po 20 metų“ parašė įdomius rašinėlius. Priimame mergaites į savo gretas ir linkime sėkmingos kūrybos. Jaunųjų žurnalisčių komanda išrinko mane redaktore, o pavaduotoja ir laikraštuko dailininkė bus dešimtokė Kotryna. Gintarė rašys apie sportą, o Justina smalsaus, kas vyksta pertraukų metu. Vėl atgims rubrikos „ Ar žinai, kad“ ir „Klausimėlis“. „Linksmieji užduočių kalneliai“ pateiks įdomių užduočių, kurias išsprendę galėsite tikėtis „Šratinuko“ prizo- siurprizo. Užduotis galėsite spręsti internetiniame laikraštuko puslapyje  http://sratinukas.wix.com/sratinukas . Atsidarę rubriką „Linksmieji užduočių kalneliai“ ir ten užpildę atsakymų lauką, paspauskite nuorodą „siųsti“. Internetinė „Šratinuko“ svetainė anonsuoja mokyklos renginius, o po renginio šiame skyrelyje talpinamos jo fotonuotraukos (reikia  paspausti mygtuką po anonsuojamu renginiu).

 

Nors dar tik įpusėjo rugsėjis, mokykloje jau įvyko daug įdomių renginių. Tai ir folkloro šventė „Dijūta,kalnali“, ir išvykos į baseiną, į kino filmus. Trečiadienį vyks visuotinio Judėjimo diena. Kupiškio rajono Jaunimo iniciatyvų projektus laimėjo mūsų mokyklos projektai: „Karštos kojos 3“ (jaunųjų futbolininkų)ir „Neleisime numirti lėlėms“(lėlių teatriuko). Gauta šiek tiek pinigėlių, todėl laukite įdomių renginių. Visiems linkiu geros nuotaikos bei sėkmingų mokslų!

Mokytojo diena

Spalio mėn.

 

Spalio naujienos

Spalio mėn.

 

Įpusėjus spalio mėnesiui prasidėjo įvairių užklasinių būrelių veikla. Jų pasiūla labai padidėjo, nes pagal naująją Neformalaus vaikų švietimo koncepciją mokykloje mokytoja Žydrūnė Rakauskaitė moko groti gitara, o nauja mokytoja Vilė Miknevičiūtė pakvietė vaikus į lėlių teatriuko veiklą ir meninį daiktų kūrimą ekologijos principu.

Mokykloje įrengtos stebėjimo kameros. Kai kuriems tai labai nepatinka, o kai kam išvis vienodai, ar jos yra, ar ne. Mažesni ir didesni nori išbandyti kameras, maivosi prieš jas... Iš tiesų einant koridoriumi, kuriame įmontuota stebėjimo kamera, nėra jauku.

 

Naująjį sezoną pradėjo ekologinis konkursas „Mes rūšiuojam“ . Ir vėl  nutarėme jame dalyvauti: rinkti pagedusius elektroninius prietaisus bei panaudotas baterijas, o už surinktus  taškus ateinantį rudenį važiuoti į kino filmus ir ekskursijas.

 

Labai laukiame rudeninių atostogų, kurių metu jaunieji turistai keliaus į turistinį žygį po Skaistgirio (Joniškio r.) apylinkes.

Renginių naujienos

Lapkričio mėn.

 

Sveiki! Nors šaltoka, šlapia ir tamsu, bet mokykloje linksma. Daug nuotykių, įdomių renginių. Vienuoliktą kartą dalyvavome tarptautiniame projekte „Šiaurės šalių bibliotekų savaitė“. Antradienio vakare, žvakių šviesoje klausėmės šeštokų Aurelijaus, Mildos, Neringos ir Rusnės bei lietuvių literatūros mokytojos Jūratės ir dešimtokės Kotrynos skaitomų ištraukų iš norvegų ir islandų rašytojų knygų. Kalbėjome ir dainavome apie draugystę, vaišinomės draugystės širdelėmis. Savaitę užbaigė įdomus protų mūšis „Šiaurės Europos šalys“.

Taip pat vyko tinklinio varžybos. Tinklinį žaidė... mūsų futbolininkai ir laimėjo prieš Kupiškio komandą!

Kalėdinės nuotaikos

Gruodžio mėn.

 

Greitai lekia laikas. Rodos, tik pradėjome mokslo metus, o jau ir Kalėdos. Žiemos atostogos! Kas gi įdomaus įvyko gruodžio mėnesį?

Gruodžio 1 dieną paminėjome AIDS dieną dalyvaudami protų mūšyje „AIDS: geriau žinoti“.  Dalyvavo dvi komandos : raudonųjų ir žaliųjų. Komandose buvo 8-10 klasių mokiniai ir mokytojai. Raudonųjų komandoje- pavaduotoja Lidija ir lietuvių kalbos mokytoja Rita, žaliųjų- direktorius ir šokių mokytoja Irmina. Dalyviai turėjo atsakyti į įvairiausius klausimus apie AIDS: kaip galima užsikrėsti AIDS? kiek sergančių šia pavojinga liga Lietuvoje? kaip į Lietuvą atkeliavo ŽIV? kokioje valstybėje pirmiausia buvo diagnozuota AIDS? ar plinta ŽIV per bučinius? ar išgydoma ir t.t. Tik vienu tašku nugalėjo raudonieji.  Komandoms įteiktos Užkrečiamų ligų ir AIDS centro direktoriaus padėkos.

Mokykloje lankėsi psichologė Violeta Sabanskienė. Ji vedė individualias konsultacijas 4-7 klasių mokiniams.

Gruodžio 5 dieną net du autobusai vežė į Vilnių mokinius, mokytojus ir tėvelius. Jie lankėsi Tarptautinėje Kalėdų labdaros mugėje Vilniaus Rotušėje. Čia buvo galima nusipirkti įvairių tautybių suvenyrų, saldumynų, gėrimų, pasigrožėti 36 pasaulio valstybių tautiniais drabužiais nei nusifotografuoti su Kalėdų seneliu ir Snieguole.

Gruodžio 7 d. „Knygų Kalėdų“ savanoriai Šv. Kazimiero vaikų globos namų auklėtiniams pristatė akcijos „Metų knygos rinkimai“ knygas.

Gruodžio 10 d. mokykloje vyko lėlių teatriukų šventė, kurioje dalyvavo jaunieji aktoriai iš Noriūnų J. Černiaus pagrindinės mokyklos, NVŠ programos „Vaikai ir lėlės“ ir 6-10 kl. mokinių lėlių teatras. Parodę savo spektakliukus, visi bendravo prie arbatos puodelio skaitykloje.

Šventinis sveikinimas

Sausio 13 - oji

Sausio mėn.

 

Ypatingai pažymėjome 1991 m. Sausio 13-osios įvykių 25-metį. Tam buvo skirta visa  diena. Pirma pamoka vyko mokyklos kieme prie linksmai spragsinčio laužo. Iškilmingą Laisvės gynėjų pagerbimo mitingą vedė vyriausieji - dešimtokai. Svarbiausius Lietuvos nepriklausomybės istorijos faktus priminė pavaduotoja ugdymui Lidija Žekonienė. Mitinge dalyvavo kai kurie tėveliai, taip pat- istorinių įvykių liudininkai: Vidmantas Šarkanas ir Leta Ščiukaitė.

Žiūrėjome specialią televizijos laidą „Pamoka laisvei“. Ji priminė 1991-ųjų sausio įvykius ir jų priešistorę: kodėl taip įvyko? Koks buvo Lietuvos kelias į laisvę? Kas kovojo dėl jos? Vilniaus mokyklų mokiniai, Lietuvos muzikantai solidarizavosi su žuvusiais jaunuoliais septyniolikmečiais- rokeriu Dariumi Gerbutavičiumi ir dvyliktoku Ignu Šimulioniu.  „ Aš esu Darius, aš labai mėgstu muziką“, „ Aš esu Ignas, aš myliu Lietuvą“,- skambėjo jų lūpose. Klausėmės liudininko Vidmanto Šarkano  prisiminimų apie tą baisiąją naktį. Kotryna papasakojo apie Kupiškio kultūros centre žiūrėtą vaidybinį filmą „Mes dainuosim“. Dešimtos klasės merginos organizavo linksmus žaidimus. Paskui 5-10 klasių mokiniai rašė rašinius, piešė dienos įspūdžius.

Susitikimas su Kupiškio Jaunimo centro vadovais

Sausio mėn.

 

Sausio 19 dieną sulaukėme svečių iš Kupiškio Jaunimo centro. Atvyko kultūrinės veiklos vadybininkė Rimantė Bražytė ir kultūros programų vadovas Paulius Briedis. Kad geriau susipažintume, žaidėme stalo žaidimus. Kalbėjomės apie tai, kokių norėtume laisvalaikio užsiėmimų, tarėmės, kokia veikla mums būtų įdomi. Nusprendėme: socialiniame tinkle „Facebook“ įkurti uždarą grupę T2-Alizava, kurioje siūlytume savo idėjas, tartumės dėl renginių organizavimo. Artimiausiuose mūsų planuose -kino vakaras mokyklos aktų salėje, išvyka į Biržus, susitikimas su Biržų Jaunimo centro nariais.

Kino vakaras

Vasario mėn.

 

Vasario 5 dieną  pirmą kartą mokykloje susiorganizavome kino vakarą. Iš anksto sudarėme dalyvių sąrašą, pasiskirstėme atsakingus už drausmę, už meninę programą. Iš Kupiškio Jaunimo centro atvažiavo Paulius Briedis ir dar du jaunuoliai. Belaukdami, kol sutems, žaidėme stalo žaidimus. Visiems labiausiai patiko „Mafija“. Jį žaidėme daugiausiai kartų. Po to žiūrėjome siaubo filmą „Paranormalūs reiškiniai- 6“. Filmą visi žiūrėjo gana santūriai: nebuvo nei spiegimų, nei „žvengimų“. Filmas patiko. Po to dar 3 kartus sužaidėme „Mafiją“ ir nusprendėme, kad jau laikas skirstytis namo. Smagu buvo pabūti su bendraamžiais  neformalioje aplinkoje.           

Linksma užgavėnių šventė

Vasario mėn.

 

Smagiai atšventėme Užgavėnes. Kiekviena klasė traukė burtus, kuo turės persirengti. Išmokę skanduotes bei  linksmas daineles, persirengę- penktokai- čigonais, šeštokai- daktarais, septintokai- vestuvininkais, aštuntokai- žydais, devintokai- velniais ir raganomis, dešimtokai- ubagėliais , nužygiavome link kultūros namų. Čia mūsų laukė gaspadinės su blynais ir karšta arbata. Pasitiko Kanapinis su Lašininiu ir šmaikštusis velnias. Dainavome, gaminome ir deginome Morę, vilkome blukį, traukėme virvę, valgėme blynus. Buvo smagu!          

Visus su balandžio 1-ąja!

Balandžio mėn.

 

Melagių diena − pasaulinė juoko diena, švenčiama visame pasaulyje.Manoma, kad šią šventę sugalvojo prancūzai. Bet dar senovės romėnai šventė Kvailių dieną. Anot legendos,  vienas senovės valdovas kažkada paskelbė šventę po visus pašiurpinusio žemės drebėjimo. Tada jam virėjai iškepė labai skanią žuvį. Po metų valdovas pareikalavo lygiai tokios pat  žuvies. Vargšai virėjai tokios žuvies negavo. Tada − bijodami valdovo pykčio − atnešė kitą, labai panašią. Nors valdovas ir suprato, kad jį bando apgauti, tačiau nesupyko, o ėmė juoktis.

Išdaigų ir juoko diena nuo seno yra minima ir Lietuvoje. Seniau Melagio diena buvo siejama su kiekvieno žmogaus sėkmės būrimu. Manyta, kad jeigu tą dieną nieko neapgausi, tau bus nelaimingi metai. Užtat tądien visi verčiasi per galvas stengdamiesi sugalvoti kuo įtikinamesnį melą ir taip šmaikščiai apgauti savo draugą ar giminaitį. Balandžio 1-ąją galima meluoti, kiek tik leidžia laki fantazija ir nesulaukti jokių priekaištų. Be to, tai užtikrina sėkmę visiems ateinantiems metams.

Linkiu šią dieną daug juoko ir įsimintinų akimirkų!

Prie Balandžio 1-osios pokštų prisideda ir „Šratinukas“.

      

Žodžio ir vaizdo jėga

Gegužės mėn.

 

Gegužės 6 d. Subačiaus gimnazijoje susirinko jaunieji žurnalistai iš Alizavos, Salamiesčio  pagrindinių mokyklų ir Subačiaus gimnazijos. Pirmiausia visi renginio dalyviai buvo suskirstyti į grupeles ir turėjo atlikti užduotis, skirtas spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai paminėti. Mokiniai turėjo atpažinti knygnešius, lietuviškai perrašyti  kirilicos tekstą, išspręsti kryžiažodį, atlikti žaibo užduotis.

 Kadangi žurnalistas ne tik rašo, bet ir filmuoja bei fotografuoja, todėl labai svarbu žinoti ir šios srities etiką. Kiekvienos mokyklos žurnalistai pademonstravo filmuotus reportažus, kuriuos pakomentavo Valentinas Pečininas, Lietuvos žurnalistų sąjungos ir fotomenininkų sąjungos narys ir Gintaras Lukoševičius, profesionalus fotografas, buvęs fotokorespondentas. Alizavos „Šratinukas“ demonstravo 5 min. trukmės filmuką apie renginį,  skirtą V. Šekspyro 100- osioms mirties metinėms. Profesionalams patiko šešėlių žaismas, geras įvadas. „Meniška, atrasta, paieškota“,- taip komentavo Dalės Miknevičiūtės sukurtą filmuką garsieji fotografai. Po to kiekvienos mokyklos atstovai demonstravo po 5 skaitmenines nuotraukas, o profesionalai jas komentavo. Svečiai prašė nebijoti eksperimentuoti, naudoti filtrus. Anot profesionalų, gamtos vaizdų nuotraukoje turėtų būti trys vaizdo planai: priekinis- objektas ir trečiasis. Niekada nereikia skubėti nuspausti mygtuko. Reikia paieškoti. Kad vien gražus vaizdas, to nepakanka.

Gintaras Lukoševičius papasakojo apie fotokorespondento darbą. Apie žurnalisto etiką. Fotografams egzistuoja tam tikros ribos, kurių negalima peržengti. Žurnalistai dažnai verčiami tai padaryti, nes žiniasklaidai reikia skandalų. Nors ir labai norisi šlovės, tačiau  ji turėtų ateiti sąžiningu būdu.

Kasmetinis PRES konkursų nuo 2002 m. dalyvis ir nugalėtojas, daugelio „Auksinių kadrų“ laimėtojas Valentinas Pečininas pademonstravo savo geriausias fotonuotraukas ir papasakojo kiekvienos istoriją. Demonstravo nuotraukas iš fotoalbumo „Alsuojanti Afrika“, pasidalijo įspūdžiais. Fotoreportažas- tai emocija. Kadras turi būti pagautas, o ne surežisuotas. Fotografija vagia žmogaus sielą,- taip sakoma Afrikoje ir tai yra dalis tiesos. Todėl fotografuoti ir afišuoti žmones, ypač vaikus iki 13 metų reikia atsargiai. Turi būti tėvų leidimai- sutikimai.

Po ilgų, bet labai įspūdingų kalbų, jaunieji žurnalistai turėjo parašyti po žinutę laikraščiui ir perskaityti. Buvo įdomu, nes apie tą patį skirtingi žmonės rašė skirtingai.

Atsisveikinimas su dešimtokais

Gegužės mėn.

 

bottom of page