Alizavos pagrindinės mokyklos laikraštukas
Šratinukas
Nuo delfinų iki Baublių
Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai praėjusiais mokslo metais atkakliai rinko elektroninės technikos atliekas. Mokykla tapo respublikinio konkurso „Mes rūšiuojam““ nugalėtoja. Rugsėjo 11 dieną aktyviausiems mokiniams dovanota ekskursija į Klaipėdą. Štai ką tą dieną patyrė alizaviečiai.
Keltu atplaukę į Kuršių Neriją vaikai nuskubėjo tiesiai į Delfinariumą, kur jų laukė neįtikėtinas šou. Dar prieš pasirodymą delfinai ėmė bendrauti su publika.
Ar žinai, kad?..
Žaisdami kamuoliu šie draugiški gyvūnai išmetė jį už baseino krašto sėdinčių vaikų pusėn tarsi kviesdami prisidėti prie žaidimo ir atmesti kamuolį atgal. Įgyvendinus delfinų prašymą, nors apsauga už tai ir nepagyrė, jie vėl sviedė kamuolį ten pat ir, rodos, žvelgė tiesiai į akis prašydami pažaisti. Žinoma, gavę įspėjimą iš apsaugos, niekas nebedrįso pakelti kamuolio, o delfinas vis lūkuriavo. Linksmiausia buvo tada, kai vėl grįžo apsaugininkas ir delfinas mikliai pasišalino, tarsi būtų niekuo dėtas. Po tokių draugiškų išdaigų simpatija šiems vandens žinduoliams tik dar labiau išaugo, o šou metu atliekami triukai atrodė dar įspūdingesni. Čia delfinai stebino ne tik aukštais šuoliais, kūliavirsčiais ore ir lankų sukimu nosimi, bet ir dainavimu bei piešimu. Taip pat jie šoko, o vieno delfino judesiai priminė tikrų tikriausią breiką. Abejingų nepaliko ir krepšinis. Pasirodo, jog delfinai gali būti ne ką mažiau taiklūs už tikrus krepšininkus. Jie lygiai taip pat kaip ir žmonės moka perdavinėti kamuolį vieni kitiems, o po to, iššokę prie gan aukštai kabančio krepšio, dėti į jį taiklų dvitaškį. Nemažai triukų buvo atlikta kartu su dresuotojais. Šie žmonės plaukiojo, šoko ir mėtė į krepšį kartu su delfinais tarsi patys būtų vandens gyvūnai. Prie viso pasirodymo linksmumo prisidėjo ir delfinų keliami vandens purslai, kurie smagiai tyško ant priekinėse eilėse sėdinčių žiūrovų. Vaikams tai buvo didelis džiaugsmas – juk ne kasdien tave aptaško delfinas.
Truputį sušlapę, bet pasikrovę gerų emocijų visi patraukė link jūros. Jos neaprėpiama didybė atėmė žadą kiekvienam, o ypatingai pirmą kartą išvydusiems. Vėliau vaikai nužygiavo paskui gidę susipažinti su kitomis uostamiesčio įžymybėmis. Keliaudami jaukiomis Klaipėdos senamiesčio gatvelėmis jie išgirdo ir tikrą istoriją apie Memelburgo vardu įkurtą miestą, ir legendą apie du brolius, kurie neatmenamais laikais atklydo į šį kraštą. Vienas jų pasiliko gyventi, kitas iškeliavo ieškoti laimės kitur palikdamas tik klampias pėdas, nuo kurių ir kilo miesto pavadinimas Klaipėda. Visiems įspūdį paliko ne tik uostamiesčiui būdinga laivų laivelių gausa, bet ir išskirtinė senoji architektūra fachverkas, kai pastato karkasas matomas iš lauko pusės.
Po pasivaikščiojimo po Klaipėdą vaikai išvyko Bijotų kryptimi (Šilalės r.), kur turėjo aplankyti pirmąjį Lietuvoje muziejų, Dionizo Poškos Baublius. Šis muziejus išsiskiria tuo, kad yra įkurtas ąžuolų viduje. D. Poška XIX a. atsigabeno du ąžuolus, Baublį ir jo brolį, kurių drevėse įkūrė senienų muziejų. Dabar Baubliai yra atrestauruoti ir saugiai apgaubti nuo lietaus, sniego ir kitų gamtos stichijų. Šalia ąžuolų yra ir įprastas muziejus skirtas D. Poškai, taip pat nuostabus parkas su medžių alėjomis ir tvenkiniais, vandens malūnas bei senų rakandų ekspozicija.
Viską apibendrinant, diena buvo kupina daug naujos informacijos, smagių įspūdžių ir gerų emocijų. Vaikai nors ir pavargę, bet buvo laimingi turėję progą taip kultūriškai papramogauti.
Belieka pridurti, kad elektronines atliekas mokyklos bendruomenė rinks ir šiais mokslo metais.
Jaunosios ekspertės iš Alizavos mokyklos lėmė konkurso nugalėtoją
Šiandieniniame technologijų pasaulyje parašyti knygą , kuri patrauktų paauglį skaityti yra stebuklas. Jaunimo auditorija labai išranki.
Į pirmojo „Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso“ (kurį organizavo leidykla „Alma litera“) Lietuvoje finalą iš 26 originalių rankraščių buvo atrinkti trys geriausiais pripažinti kūriniai. Jais tapo Akvilinos Cicėnaitės „Niujorko respublika“, Rebekos Unos „Atjunk“ ir Dainos Opolskaitės „Eksperimentas gyventi“. Geriausią konkurso knygą rinko komisija ir skaitytojai. Komisiją, vertinusią kūrinius, sudarė vaikų literatūros tyrinėtojas Kęstutis Urba, literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, rašytojos Gintarė Adomaitytė ir Renata Šerelytė, mokytoja metodininkė Violeta Juodelienė. Tačiau knygą-nugalėtoją lygiomis teisėmis rinko ne vien komisija, bet ir jaunieji ekspertai – svarbiausi šio konkurso knygų skaitytojai.
Jaunosiomis ekspertėmis dalyvavo ir trys Alizavos pagrindinės mokyklos moksleivės- dešimtokė Kotryna Baronaitė, devintokės Justina Januškaitė ir Rugilė Kigaitė - merginos vasaros atostogų metu perskaitė visas šias knygas, parašė savo atsiliepimus apie jas, išreitingavo jas. Savo nuomonę apie perskaitytas knygas mokinės paskelbė soc. tinkle Facebook , specialiai sukurtame profilyje. Spalio 1 dieną jaunosios ekspertės buvo pakviestos į renginį „Šiuolaikiniai lietuvių autoriai kitu kampu“ Vilniuje „Akropolio“ „Pegase“.
Renginį vedė improvizacijų šou „Kitas kampas“ aktoriai Audrius Bružas ir Kirilas Glušajevas, filmavo LRT televizija.
Ir rašytojas, ir jaunąsias ekspertes sveikino Švietimo ir mokslo viceministrė Genoveita Krasauskienė, vaikų literatūros kritikas Kęstutis Urba. Renginio vedėjai ir rimtai, ir su humoru kalbino knygų „Atjunk“ ir „Eksperimentas gyventi“ autores: Rebeką Uną ir Dainą Opolskaitę. Rašytojos kalbėjo apie darbo dieną, vardijo mylimiausius herojus, prisiminė paauglystę, stengėsi apibūdinti „gyvenimo motorą“ ir t.t. Buvo pakalbintos ir mūsiškės jaunosios ekspertės.
Iškilmingai paskelbta pirmojo Lietuvoje paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtoja. Ja tapo Akvilina Cicėnaitė, konkurse dalyvavusi su knyga „Niujorko respublika“. Rašytojos renginyje nebuvo( išvykusi į Australiją), prizo-2900€ - paėmė jos sesuo.
Jaunosioms ekspertėms (kurių iš viso buvo 17) konkurso organizatoriai įteikė padėkas ir padovanojo po 2014 metų Paauglių knygą (Renatos Šerelytės „Rebekos salos“). Merginos pavaišintos gardžiomis picomis.
Jaunosios ekspertės tvirtina, kad visos trys knygos tikrai vertos jaunimo dėmesio ir kviečia būtinai jas perskaityti.
Protų mūšį
nugalėjo aštuntokai
Penktadienį, lapkričio 13 d., geografijos mokytoja Inga Inapienė pakvietė 6- 10 klasių mokinius į protų mūšį „Šiaurės Europos šalys“. Mokiniai, naudodamiesi vaizdine medžiaga, dirbdami grupėse, turėjo atsakyti į klausimus: „Kurioje šalyje gimė A. Lindgren? Kokios šalies pakrantėje įrengtas vėjo jėgainių parkas? Kokios šalies gyventojų yra mažiau nei dviračių? Kaip vadinasi ugnies ir šalto ledo sala be medžių? Kas yra Šiaurės Venecija? Kuri šalis gamina automobilius Volvo?“ ir t.t. Mokiniai turėjo atpažinti vėliavas, atlikti kūrybines užduotis. Susumavus rezultatus bei įvertinus kūrybines užduotis paaiškėjo: nugalėtojai- aštuntokai!
Neleisime „numirti“ lėlėms!
Lėlių teatras Alizavos pagrindinėje mokykloje atsirado dėka Kupiškio r. savivaldybės viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus projekto „Lėlės- jaukus vaikystės pasaulis“. Gavę medžiagų, metodinės literatūros, išklausę eilę seminarų, kaip gaminti lėles, kaip jas valdyti, kaip prakalbinti, Alizavos mokyklos vyresniųjų klasių merginos su dailės ir technologijų mokytoja Audrone Užtupiene pagamino 8 labai gražias ir dideles lėles- vabalus. Su šiomis lėlėmis mergaitės pastatė net 4 spektaklius. Vaidino ne tik savo mokykloje, bet ir Palėvenėlėje, Salamiestyje, Kupiškyje, Anykščiuose, Biržuose, Rokiškyje. O su „Pasaka apie šūdvabalį“ net respublikinėje Dainų šventėje dalyvavo. Per ilgą laiką lėlės susipurvino, suplyšo, susidėvėjo ir morališkai. Ir tada nusprendėme, kad neleisime „numirti“ lėlėms. Parašėme projektą Kupiškio r. jaunimo iniciatyvų rėmimo programai. Ir didžiuliam mūsų džiaugsmui projektas buvo patvirtintas. Gavę finansavimą, supirkome medžiagas lėlėms ir dekoracijoms. Dailės būrelio nariai su mokytoja Audrone pagamino etnines lėles, o choreografijos mokytoja Irmina Puipaitė- Narbutienė sukūrė spektaklį lietuviškos mitologijos tema.
Gruodžio 10 d. projekto iniciatoriai organizavo lėlių teatriukų šventę. Į renginį atvyko Noriūnų J. Černiaus pagrindinės mokyklos lėlių teatriukas, pagal NVŠ programą „Vaikai ir lėlės“ dirbančios laisvosios mokytojos Vilės Miknevičiūtės ketvirtokų lėlių teatriukas. Ketvirtokai, pasigaminę pirštinines lėles, linksmai vaidino „Žvirblio ir pelėdos vestuves“. Noriūniečiai nustebino puikia lietuviškos pasakos „Jaučio trobelė“ interpretacija, teatriuko vadovė mokytoja Rita Grinevičienė. Projekto iniciatoriai parodė spektaklį apie laumes, pastatytą pagal Nijolės Kepenienės knygą „Verpejėlė“. Šventėje dalyvavo Kupiškio Jaunimo centro direktorė Edita Vaitiekūnienė ir kultūrinės veiklos vadybininkė Rimantė Bražytė, Alizavos mokyklos direktorius Gintaras Paškauskas. Parodę savo vaidinimus visi aktoriai susirinko į skaityklą, kur prie arbatos puodelio dalinosi su bendraminčiais patirtimi, įspūdžiais, ateities planais.
Savo mitologinį spektaklį alizaviečiai dar tobulins vaidindami Subačiaus senelių globos namuose, mokyklos bendruomenės šventėje. Su naujuoju spektakliuku mokiniai planuoja dalyvauti respublikiniame lėlių teatrų konkurse „Molinukas“, Aukštaitijos regiono lėlių teatrų šventėje „Kai atgyja lėlės“ Rokiškyje.
Renginio akimrkos:
Parama
Mūsų mokyklos bibliotekos atnaujinimo projektas gavo 2 000 eurų paramą iš Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės organizatorių.
Tarptautinę Kalėdų labdaros mugę organizuoja Tarptautinė Vilniaus moterų asociacija, vienijanti Lietuvos ir užsienio moteris iš diplomatinio korpuso ir verslo bei visuomeninių organizacijų.
Gruodžio 5 d. Vilniaus Rotušėje vykusios Tarptautinės Kalėdų labdaros mugės metu buvo surinkta rekordinė paramos suma – 143 235 Eur. Mugės dieną lankytojai, pirkdami skanėstus, suvenyrus bei dalyvaudami loterijoje, paaukojo 65 607 Eur, o renginio rėmėjai skyrė dar 77 628 Eur. Paramą šiais metais organizatorės išdalino vienuolikai organizacijų.
Paramos sertifikatai paramos gavėjams buvo įteikti gruodžio 16 d. viešbutyje „Radisson Blu Astorija“ surengtoje iškilmingoje ceremonijoje. Renginyje dalyvavo ir jo garbės ambasadorė ponia Alma Adamkienė bei šių metų mugės globėja Janina Butkevičienė.
Finansuotas mokyklos bendruomenės skaitymo skatinimo projektas „Šeimyninė kelionė po lietuvišką mitologiją“!
Tai reiškia, kad turėsime įdomių renginių! Į mokyklą atvyks garsusis gamtininkas Selemonas Paltanavičius, linksmasis „Teatriukas“. Atidardės Panevėžio lėlių vežimo teatras, vyksime į Rumšiškes, žygiuosime į Dijokalnį, organizuosime „Laumėčių šou“ ir kt.
Išvyka į Biržus
Vasario 4 dieną mes, pulkelis Alizavos ir Salamiesčio mokyklų vyresniųjų klasių mokinių, vykome į susitikimą su Biržų Jaunimo centro jaunimu. Apžiūrėjome Biržų regioninį parką, pavaikščiojome po pilies apylinkes bei Širvenos ežero pakrantėmis.
Jaunimo centro šeimininkai pavaišino mus arbata ir skanėstais.
Visi susėdome į didelį ratą ir žaidėme linksmus susipažinimo žaidimus. Tada biržiečiai papasakojo apie savo veiklas.Pasirodo, jų senasis Jaunimo centro pastatas prieš metus sudegė. Naująsias patalpas jie gavo tik gruodžio mėnesį. Mes buvome nustebę, kaip per tris mėnesius galima taip puikiai įsirengti Jaunimo centrą. Biržiečiai mus padrąsino, tiesiog nebijoti kažką daryti. Dar žaidėme kelis linksmus žaidimus, atsisveikinome ir išvažiavome. Ši išvyka mus nuteikė optimistiškai, suteikė vilčių, kad ir mes kažko verti. Dėkojame Kupiškio Jaunimo centro vadovams už smagią išvyką.
„Tramtatulyje“ dalyvavo ir alizaviečiai
Ar žinai, kad rajoniniame vaikų ir moksleivių- lietuvių liaudies atlikėjų- konkurse „TRAMTATULIS“ dalyvavo trys mūsų mokyklos mokiniai: trečiokė Evelina, ketvirtokė Aurita ir septintokas Eimuntas.
Jie susirinkusius žiūrovus ir vertinimo komisiją džiugino gražiais kupiškėniškos tarmės pasakojimais, sakmėmis ir padavimais. Labiausiai pasisekė jauniausiajai dalyvei: vertinimo komisija Eveliną išrinko geriausia pasakore B amžiaus grupėje!
Geriausi miško bičiuliai
Balandžio 22 d. į Alizavos mokyklą buvo sugūžėję viso Kupiškio rajono jaunieji miškininkai? Mokiniai rungtyniavo žinių viktorinoje „Ežys“.
Alizavos komanda- dešimtokės Kotryna ir Liveta, devintokės Rugilė ir Vaiva, aštuntokė Aistė- vadovaujama būrelio vadovės Irminos, iškovojo 1- ąją vietą!
Informacinių gebėjimų konkursas
Kuo minta pelėda? Kada medžioja barsukai? Kiek yra driežų rūšių? Kokio ilgio ežiai?.... Tikrai , ne visi žinote! Na, o penki mūsų mokyklos ketvirtokai ir dar 40 jų draugų kitose Kupiškio rajono mokyklose žino! Jie žino viską! Mat besiruošdami rajoniniam informacinių gebėjimų konkursui išmoko, kaip reikia greitai susirasti reikalingą informaciją enciklopedijose.
Balandžio 19 d. P. Matulionio progimnazijoje vykusiame 3- 4 klasių mokinių skaitymo skatinimo konkurse vaikai vieni kitiems reklamavo gamtininko rašytojo Selemono Paltanavičiaus knygutes. Jie vaidino, skaitė, pasakojo, demonstravo pateiktis. Buvo tikrinamas mokinių skaitymo sklandumas ir išraiškingumas, teksto suvokimas. Mokiniai turėjo išspręsti kryžiažodžius, sudarytus iš akcijos „Metų knygos rinkimai“ vaikiškų knygų penketuko herojų gyvenimo smulkmenų. Savo kūrybinę vaizduotę vaikai atskleidė kurdami pasakojimus pagal duotą pabaigą.
Alizavos mokyklos komanda- ketvirtokai Adelė, Auridas, Aurita, Jonė ir Matas - iškovojo garbingą trečiąją vietą.
Šekspyras gyvas!
Mūsų mokykla įsijungė į Britų tarybos ir Lietuvos bibliotekininkų asociacijos organizuotą iniciatyvą „Šekspyras gyvas bibliotekose“, skirtą paminėti 400-ąsias kūrėjo mirties metines. Bibliotekoje organizavome renesanso aplinką ir, pasipuošę tos epochos drabužiais, skaitėme V. Šekspyro sonetus, klausėmės įdomių jo biografijos faktų, dainavome, kūrėme gyvuosius paveikslus.
Balandžio 24 d. į Lietuvos Respublikos Prezidentūrą buvo pakviestos geriausių „Šekspyras gyvas bibliotekose“ iniciatyvų autorės- bibliotekininkės iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Prezidentės vardu sveikino jos patarėja M. Dautartaitė. Į savo valdas įsileidusi V. Šekspyrą ir bibliotekininkėms padovanojusi gražią šventę, Prezidentė parodė, kad jai rūpi bibliotekos. Šventės dalyvius sveikino Jungtinės karalystės ambasadorė J.E. Ponia Claire Louise Lawrence, Britų tarybos atstovybės Lietuvoje direktorius Artūras Vasiliauskas, Lietuvos bibliotekininkų asociacijos pirmininkė Alina Jackūnienė, Bancheto Musicale (Renesanso Muzikos ir Šokių Ansamblio) vadovė Jūratė Mikšaitė- Vičienė. Buvo parodyta nuotaikinga ir įspūdinga ansamblio programa apie 2 įsimylėjėlius, Beatričę ir Benediktą. Programa sukurta pagal V. Šekspyro pjeses: „Užsispyrėlės sutramdymas“ , „Tuščios meilės pastangos“ ir „Daug triukšmo dėl nieko“. Pakerėjo nuostabūs renesanso epochos atlikėjų drabužiai, grakštūs dvaro šokiai. Pasak ansamblio vadovės, buvo pademonstruotas autentiškas nuo V. Šekspyro laikų išlikęs liaudies šokis.
Olimpiados
Alizavos mokykloje mokosi net keturių rajoninių olimpiadų prizininkas!
Tai šeštokas Laurynas Balys. Matematikos olimpiadoje jo rezultatas Kupiškio rajone buvo geriausias. Lietuvių kalbos ir gamtos mokslų - antroje vietoje, o informacinių technologijų- trečioje. Laurynas dalyvavo Panevėžio krašto jaunųjų matematikų olimpiadoje Pakruojyje, Gamtos mokslų olimpiadoje Šiaulių universitete.
Iš pažiūros- labai kuklus, ramus ir santūrus berniukas. Jo auklėtoja Vitalija Mikšienė sako, kad Laurynas- drąsus. Jis nebijo pasakyti klasės draugui, kad šis elgiasi negražiai ir nedraugiškai. Teisingas. Nemoka apsimetinėti ir veidmainiauti. Jeigu kas jam nepatinka, tai aiškiai ir tiesiai apie tai pasako. Atsakingas. Praėjusiais mokslo metais L. Balys buvo išrinktas klasės seniūnu, šiais- seniūno pavaduotoju. Pasak auklėtojos, Laurynu galima pasitikėti.
Daugiau tokių mokinių!
Jūs nepatikėsit, kiek aš visko pamačiau...
Arba jaunosios turistės patirtis
Turistų būrelis Alizavos mokykloje- tarsi virusas. Juo užsikrečia daug vaikų. Ne išimtis ir aš. Vos įropoję penkton klasėn, per rudens atostogas, su vyresniųjų klasių turistais į Plungę išlėkė mano klasiokai Giedrius ir Liveta. Grįžę, juokėsi tarpusavyje, linksmais įspūdžiais dalijosi, o mane toks pavydas suėmė. Laukiau nesulaukiau pavasario atostogų, tvirtai nusprendusi, kad šį kartą į stovyklą važiuosiu ir aš.
Nusidanginome tąsyk į Šalčininkus. „Stalino pypkė“, taip vadinosi mano pirmoji turizmo stovykla. Tiek ir teprisimenu. Daug kilometrų miškais reikėjo nukulniuoti pėstute. Pavargau, batai pritrynė pūsles. Aplink vien svetimi žmonės. Baisu ir nejauku. Verkiau ir skaičiavau valandas, kada viskas baigsis. Atrodė, kad neišgyvensiu. Tvirtai sau pasižadėjau- niekada daugiau nebevažiuoti į tas stovyklas. Tačiau kitą pavasarį draugės mane tiesiog primaldavo važiuoti kartu. Nors ir neryžtingai, bet sutikau. Lankėmės Kelmėje. Daug vaikščiojome po miestą. Pamenu, kaip pasiklydome ir kiekvieno sutikto praeivio klausinėjome, kaip surasti kelią į mokyklą, kurioje apsistoję turistai. Šį kartą buvo jau žymiai linksmiau. Buvau ne viena, o ir draugių iš kitų mokyklų susiradau.
Šiandien aš - dešimtokė. Rudenį, žiemą, pavasarį ir vasarą važiuoju į jaunųjų turistų stovyklas, kurias organizuoja mano klasės auklėtojas Eimutis Sarsevičius ir mokyklos direktorius Gintaras Paškauskas. Savo atostogų nebeįsivaizduoju be turizmo. Net du kartus aplankėme Ukmergę ir jos apylinkes. Stovyklavome Betygaloje (Raseinių r.), Skaistgiryje (Joniškio r.). Išmaišėme Žemaitijos miestelius. Net du kartus važiavome į Estiją. Susipažinome su Tartu, Talinu, Saremų salomis. Pakerėjo Peipus ežeras, kuris panašus į jūrą. Fantastiškas vaizdelis- rytą pabundi ir matai, kaip iš ežero pakyla saulė...
Dalyvavau gal dvylikoje turiados stovyklų. Kiek gražių Lietuvos vaizdų ir vaizdelių pamačiau. Kiek dvarų, kiek miestų su skirtingomis istorijomis! Kiek naujų žmonių sutikau! Negaliu užmiršti stovyklos Skaistgiryje. Ten, sugrįžus iš dienos žygių, visus mus pakviesdavo „Sniego gniūžtės“ jaunimo grupė ir užburdavo savo žaidimais. Įsigijau nesuskaičiuojamą daugybę naujų draugų. Visi turistai yra vieni kitiems draugai, net jei tu ir vardo kitą sykį nebeprisimeni.
Šiandien visi laukiame liepos 20-osios, kad keliausime maršrutu „ Marijampolė- Lenkija“.